Mos e hidhni hirin: Nuk jeni të vetëdijshëm se sa i dobishëm mund të jetë

Megjithatë, temperaturat reale të vjeshtës dhe dimrit do të vijnë së shpejti, kështu që sobat do të fillojnë të nxehen me avull të plotë. Dhe kur druri digjet, shumë e hedhin menjëherë hirin, pa e kuptuar as se sa i dobishëm mund të jetë në të vërtetë në shtëpi.

 

Fermerët e dinë shumë mirë se sa i mirë mund të jetë hiri i drurit për tokën, ndaj e përdorin shpesh si pleh dhe për të rritur aciditetin e tokës.

 

Është veçanërisht i mirë për bimët që duan kalcium si domatet, spinaqi, hudhra dhe trëndafilat. Përpara mbjelljes së këtyre bimëve, shtoni një çerek filxhani hirit të drurit në tokë.

 

 

Gjithashtu, kur e përzieni hirin me ujë dhe e lini të qëndrojë disa ditë, e më pas e kulloni, keni marrë një kullesë.

 

Është i shkëlqyer për pastrimin e rrobave, dyshemeve, enëve të argjendit, ndryshkut nga sipërfaqet e mermerit.

 

Një version pak më i trashë i hirit dhe ujit në formën e një paste mund të heqë njollat nga mobiliet. Gjithashtu, sapuni me sitë është i mrekullueshëm për ata me flokë të yndyrshëm.

 

Hiri bën një punë të mirë në largimin e aromave të pakëndshme në apartament, si dhe në frigorifer dhe vepron njësoj me uthullën që e lini për të “hequr” aromën e disa ushqimeve të prishura.

 

Disa dëmtues të caktuar, si kërmijtë dhe insektet e ndryshme, nuk e tolerojnë hirin, ndaj do t’i shpëtoni shumë lehtë me ndihmën e këtyre “mbeturinave”.

 

Është e dobishme të spërkatni pak hi në cepat e bodrumit, sepse në këtë mënyrë do të largoni minjtë, buburrecat dhe grabitqarët e tjerë.

 

Gjithsesi ka përfitime në të dhe do të ishte e dëshirueshme që të mos e hidhnin më. Vendoseni në një kosh më të madh, në mënyrë që të jetë gjithmonë pranë.

 

Hiri gjithashtu mund të ndihmojë në pastrimin e kafshëve tuaja nga pleshtat. Bëni një pastë hiri dhe uthull dhe lyeni kafshët tuaja. Prisni që pas këtij trajtimi do t’ju duhet edhe t’i lani ato.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME