Reçi në Malësi të Madhe/ Kjo zonë është kthyer në një atraksion për turizmin e natyrës, dhe kulinarisë

Fshati I Reçit ne bashkine e Malesise se Madhe e ka te bazuar ekonomine tij kryesisht ne prodhimin i gështenjës, ne blegtoria dhe pak bujqësi. Por vendin kryesor e zë gështenja e Reçit, një produkt që furnizon tregun vendas dhe të huaj.

Në këtë ekonomi janë të punësuar, apo e kanë biznesin e tyre, rreth 120 familje të fshatit që janë dhe pronarë të këtij masivi pyjor.

Megjithse pak kohe me pare ky masiv u demtua nga grenza e geshtenjes, me nderhyrjen e ministri I bujqesise u be e munder dezinsektimi I geshtenjave e cila ka dhe edhe nje permisim sa I takon prodhimit .Jo vetëm prodhimet bujqësore dhe blegtorale e bëjnë këtë zonë që të ketë një hop në zhvillimin ekonomik të saj, por është dhe natyra e bukur turistike e Reçit.

 

Ministria e Turizmit dhe shoqata të ndryshme turistike, kanë punuar që kjo zonë të kthehet në një atraksion për turizmin e natyrës, aventurës, traditës dhe kulinarisë.
Sot fshati I Recit është e hapur për një turizëm gjithë vjetor dhe ka nje akses te nevojshme për ta ushtruar atë.

 

(Foto) Lori Hoxha tregon pamjet se si duket shtëpia e ‘Big Brother Vip’, ja kur nis

Teksa të gjithë presin që të fillojë “Big Brother VIP 2”, Lori Hoxha ka zbuluar në rrjete sociale disa copëza nga shtëpia më e...

‘Pse moj zonja injorante’! Sindi e ‘Për’puthen’ i kthehet rëndë ndjekëses

Ajo mori vëmendje te “Për’puthen” dhe u komentua shumë në rrjet që ditën e parë në emisionin e dashurisë, ku tha se ishte e...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

‘Pse moj zonja injorante’! Sindi e ‘Për’puthen’ i kthehet rëndë ndjekëses

Ajo mori vëmendje te “Për’puthen” dhe u komentua shumë...

Kush valle? Rovena Stefa publikon pamje me prindërit nga vila që ka blerë në Kosovë

Këngëtarja Rovena Stefa, kohët e fundit i ka befasuar...

(Foto) Lori Hoxha tregon pamjet se si duket shtëpia e ‘Big Brother Vip’, ja kur nis

Teksa të gjithë presin që të fillojë “Big Brother...