Receta e zupes tradicionale si e gjysheve tona: Nuk krahasohet me ato te restoranteve

Më poshtë do te gjeni recetën fantastike të përgatitjes së zupave.

 

Kjo është një ëmbëlsirë që përgatitjen krejt lehtë dhe shpejt për të ëmbëlsuar familjen dhe më të dashurit gjithashtu. Perberesit per 6 persona: 1 liter qumesht.

 

3 kokrra veze.

 

2 luge gjelle niseshte.

 

1 lug gj. miell.

 

10 luge gj. sheqer.

 

arra te grira.

 

biskota.

 

recel.

 

Ndajme te verdhat e vezeve nga te bardhat. Te verdhat i rrahim me 8 luge sheqer dhe i shtojme me pas tek qumeshti i vaket Tek tasi i te verdhat shokme miellin dhe niseshten dhe i hollojme me uje sa te treten.

 

Edhe keto i shtojme tek qumeshti. Tenxheren me qumesht e veme te zieje duke e trazuqar vazhdimisht sa te behet kremoze. Kur dalin flluskat ne siperfaqe kremi i zupave eshte gati.

 

Ne tasat e zupave vendosim nga nje biskote dhe pak recel. Para se ti hedhim neper tasa shtojme vaniljen.

 

Siper i shtojme deri ne gjysem nga kremi i bardhe dhe kremin e mbetur e perziejme me 2 luge gjelle kakao qe te marre ngjyre kafe.

 

E hedhim edhe kete neper tasa. Nderkohe qe ftohet pak kremi ne pergatisim kremin marenge me te bardhat e vezeve dhe 2 luget e sheqerin derisa sheqeri te mos bjerui nga ena.

 

Zbukurojme sipas deshires dhe siper hedhim arra te grira.

 

 

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Horoskopi Dhjetor 2022 nga Branko. Cilat janë shenjat që përkëdhel fati në muajin e fundit të vitit

  Horoskopi Branko, Dashi   Muaji dhjetor do të jetë një pararojë...

Dasma kthehet në tragjedi, këngëtari ndërron jetë pak orë pas martesës

Kantautori Jake Flint ka ndërruar jetë vetëm pak orë...

Dikur e varfër dhe me kredi, ja sa është pasuria e Bebe Rexhës në ditën e sotme

Këngëtarja shqiptare, Bebe Rexha është ylli që fshihet pas...