Mbi 5 miliardë celularë do të dalin jashtë përdorimit në 2022, a është dhe i juaji?

Vlerësohet se 5.3 miliardë telefona celularë do të dalin jashtë përdorimit këtë vit, pavarësisht përmbajtjes së tyre të vlefshme në ar, bakër, argjend, paladium dhe përbërës të tjerë të riciklueshëm, shkruan BBC.

 

 

Lajmi është bërë i ditur nga një sondazh i shoqatës jofitimprurëse Weee Forum, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Mbetjeve elektronike e cila festohet më 14 tetor.

 

Anketa u krye në një kampion prej 8,775 familjesh europiane në gjashtë vende: Portugali, Holandë, Itali, Rumani, Slloveni dhe Mbretërinë e Bashkuar.

 

Sipas rezultatteve, një familje mesatare europiane zotëron 74 produkte elektronike, duke përfshirë telefona celularë, tablet, laptop, vegla elektrike, tharëse flokësh, dhe pajisje shtëpiake (me përjashtim të llambave).

 

Nga këto pajisje, nëntë sepse nuk përdoren, katër sepse janë të prishura.

 

 

Fjala e parë e një personi i cili blen një celular të ri zakonisht është: “Nuk më thyhet për 1 javë”. Kjo ndodh më shumë me celularët e markës Apple. Por tashmë një lajm super i mirë ka dalë në qarkullim për të gjithë përdoruesit e I-phonave. Apple është duke punuar për të krijuar një aplikacion për ekranet ‘vetë-shëruese’ që automatikisht riparojnë gërvishtjet dhe plasaritjet

 

Një aplikacion nga gjigandi i teknologjisë zbulon se tipari magjik mund të përdoret në një iPhone të palosshëm, si dhe një numër pajisjesh të tjera. Se si do të funksionojë saktësisht nuk është plotësisht e qartë në këtë fazë, nxehtësia mund të ndihmojë që ekrani të shtrihet dhe të kthehet në formën e tij origjinale.

Gjithashtu thuhet se magjia e “vetë-shërimit” mund të ndodhë automatikisht, ose në një kohë të caktuar; përshembull, mund ta vendosni celularin tuaj për karikim dhe njëkohësisht të rregulloni ekranin e tij. Pra programi i ri ‘vetë-shërues’ mund të riparojë telefonin tuaj ndërsa po karikohet.

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është larguar nga “Portokalli” dhe rreth 5 vite më parë ai është shkëputur totalisht nga ekrani.   Por...

Gruaja sulmohet nga një qen rrugësh, niset me urgjencë në gjendje të rend drejt Tiranës

Një grua është kafshuar nga një qen rrugësh në lagjen Palorto në Gjirokastër. Sipas burimeve, e dëmtuara është 47-vjeçarja Vali.D, e cila ka marrë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...