A ju ka shkaktuar deodoranti shenja të bardha? Këto janë 7 mënyrat për t’i pastruar

Deodorantët janë zgjidhja e nevojshme kundër djersitjes gjatë gjithë vitit.

 

Megjithatë, shumë herë ato lënë gjurmë në rrobat tona. Mos nxitoni t’i çoni në pastrim kimik të shtrenjtë pasi ka 7 mënyra për t’i pastruar në shtëpi.

 

Kjo metodë ndihmon për të hequr njollat ​​e vjetra të mbërthyera në pëlhurë. Është i sigurt si për rrobat e bardha ashtu edhe për ato me ngjyrë.

 

Merrni pak kripë, lagni pjesën e njollosur të leckës dhe spërkatni kripën mbi të. Lëreni për 8-12 orë ose gjatë natës. Më pas e lagni edhe një herë dhe shtoni pak kripë. Fërkojeni lehtë pëlhurën. Më pas vendosni rrobat në lavatriçe dhe zgjidhni ciklin e nevojshëm të larjes.

 

7 truket për të pastruar rrobat tuaja nga deodorant

 

Uthull

Lagni njollën me uthull dhe lëreni brenda natës. Në mëngjes lani rrobat si zakonisht. Kjo metodë mund të pastrojë rrobat me ngjyra, si dhe leshin dhe pëlhura të tjera natyrale.

 

Megjithatë, është mirë të shmangni aplikimin e uthullës në rrobat e bardha pasi ato mund të zverdhen.

 

Lëng limoni

Me ndihmën e lëngut të limonit mund të hiqni njollat ​​e freskëta kundër djersës.

 

Shtrydhni disa pika lëng direkt mbi njollë. Lëreni për 5-10 minuta dhe më pas lajeni veshjen me ujë pak të ngrohtë.

 

Lëng larës enësh

Lëngu për larjen e enëve mund të largojë njollat ​​shumë kokëforta, duke përfshirë njollat ​​kundër djersës. Vendosni pak në njollë, fërkojeni lehtë dhe lëreni aty për 30 minuta. Më pas lani rrobat.

 

Vodka

Vodka është shumë e mirë për të hequr njollat ​​e bardha nga rrobat e errëta.

 

Për të hequr njollën, shtoni pak vodka dhe prisni disa minuta. Rezultati do të shihet pothuajse menjëherë. Ndonjëherë ia vlen ta lini vodkën në pëlhurë për një kohë më të gjatë, por jo më shumë se një orë. Përfundoni duke larë veshjen.

 

Amoniak i lëngshëm

 

Amoniaku i lëngshëm është ideal për larjen e rrobave shumë të ndotura. Për të hequr njollat ​​e bardha kundër djersës, përzieni amoniak të lëngshëm dhe ujë 50/50. Lagni njollën me të dhe shpëlajeni tërësisht pas disa minutash. Amoniaku i lëngshëm gjithashtu lufton në mënyrë efektive erërat e këqija.

 

Një përzierje e peroksidit të hidrogjenit, sodës së bukës dhe lëngut për larjen e enëve

 

Për të hequr njollat ​​e forta dhe erën e keqe, mund të përdorni tretësirën e mëposhtme: 4 lugë gjelle peroksid hidrogjeni, 1 lugë çaji lëng enësh dhe 2 lugë sodë buke.

 

Vendoseni përzierjen në njollë dhe lëreni aty për disa orë. Më pas lajeni veshjen si zakonisht.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME