Ia ‘trashëgoi’ i ati, historia e 18-vjeçarit që punon si hidraulik: Është punë e bukur, kur e ke pasion

Ervini Bakeri është 18-vjeç dhe nuk ka kohë për të humbur. Që në mëngjes e takojmë teksa mban çantën e punës, rrugës për në një apartament ku do kryejë riparimet hidraulike.

 

I ati, një zanatçi i njohur në Berat e ka marrë me vete të birin që kur ishte 3 vjeç. Ndërsa që në moshën 14-vjeçare Ervini ka marrë çelësat e punës në dorë.

 

“Që në moshën të vogël! Ka 3-4 vite që e ushtroj dhe vetë. E kam përfituar nga babai, por e ushtroj dhe vete e kam marrë certifikatën për hidraulik. Zakonisht më marrin klientet ne telefon dhe shkoj kryer riparime. Është shumë e bukur të punosh kur e ke me pasion nëse nuk e ke është e vështirë. Po të rrish në kafe domosdo s’ke të ardhura dhe do kërkosh nga të tjerët”, tregon Bakeri.

 

18-vjeçari ëndërron të bëhet sipërmarrës në fushën e punimeve hidraulike brenda ose jashtë vendit.

 

“Synimi im është të vazhdoj profesionin në vendin tim e hidraulikut të krijoj një skuadër pune ose këtu ose jashtë vendit”, rrëfen ai.

 

Ervin Bakeri ka kryer gjimnazin në Berat, paralelisht dhe një kurs për hidraulik, ndërsa këtë vit ka fituar të drejtën e studimit për Infermieri. Në tetor nis fakultetin, por thotë se nuk do të heqë dorë nga profesioni i hidraulikut.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

“Shqiponjat” shfaqen edhe në Katar, Zvicra e Xhakes dhe Shaqirit mposht Serbinë

Zvicra ka marrë një fitore të jashtëzakonshme ndaj Serbisë...

Ç’po ndodh mes tyre? Me puthje e përqafime, Romeo shfaqet me bukuroshen e njohur (VIDEO)

Duket se Romeo Veshaj po e konsideron tanimë pjesë...