Erdhi fundi i pandemisë? Eugena Tomini tregon se çfarë po ndodh në Shqipëri

“Fundi i Covid 19, çfarë mësuam?”, kjo ishte tema e dytë e cila u trajtua në emisionin “Log”.

 

 

E pyetur nga moderatori Xhafo në Abc se nëse fundin e pandemisë duhet ta bëjë publike OBSH apo çdo shtet më vete, Tomini tha se kjo është në varësi të situatës.

 

Pjesë nga biseda:

Xhafo: OBSH do thotë që ka mbaruar pandemia, apo secili vend më vete siç e bëri Joe Bide?

 

Tomini: Ekspertët ndërkombëtarë në muajin prill deklaruan se shtete si SHBA apo Mbretëria e Bashkuar mund të deklarojnë më shpejt se të tjerët fundin e një pandemie, pasi mbulesa vaksinale është më e madhe. Përsëri në varësi të popullatës, të shpërndarjes së popullatës, vendimet janë edhe të shteteve por OBSH është ajo që do të prononcohet për pandeminë. Një element tjetër që do të shtoja nuk është vetëm një vendim shkencor për pandeminë, janë edhe faktorë të tjerë, financiarë ekonomikë.

 

Xhafo: Në Shqipëri për shembull çfarë po ndodh?

 

Tomini: Ne vijojmë të ndjekim rekomandimet e OBSH-së. Kreu i OBSH-së është shprehur edhe pse jemi në finish, ai e shpjegon shumë qartë pasi situata në Europë është realisht e qetë, por duhet të theksohet se asgjë nuk pritet me thikë.

Thumbohet nga gazetarja e njohur Arbana: Ma mori vendin e punës me mik

Dasara Karaiskaj ka bërë së fundmi një deklaratë mjaft të fortë për kolegen e saj, Arbana Osmanin.   Karaiskaj u shpreh se 24 vite më parë...

Lorenci tregoi se ka pasur lidhje me Keisin, Sabiani e degjeneron: Njeri që do vëmendje

Mbrëmjen e sotme u zbulua nga vetë Lorenci se ka pasur një lidhje mes tij dhe Keisit para hyrjes në Big Brother.   Ky lajm ka...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Çfarë nënkuptojnë pikat e bardha në thonj: Sëmundjet dhe…

Ja cilat janë barnat që mund ta shkaktojnë problemin   Njollat...

E habitshme…/ Enkel Demi e thotë troç: Po më çajnë k…

Gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur Enkel Demi, i ftuar...

Ilir Shaqiri flet për Luiz Ejllin: Ka qetësinë time dhe batutat e Donaldit dhe duhet ta f…

Ilir Shaqiri ishte i ftuar në emisionin “Më lër...