Shkuan per pushime ne Greqi shikoni se sa kushton nje kafe dhe 1 fete buke me gjalp

Mbi tarifim raportohen nga turistët që kanë paguar “me ar” për kafenë e çastit të shpikur nga grekët në Fira, pra bëhet fjalë për frape.

 

Një familje e cila aktualisht ndodhet në ishullin e vullkanit për pushime disaditore, siç raporton në protothema.gr , ka paguar 12 euro për një frappe dhe 6.5 euro shtesë për një ekspres.

 

“Ndoshta ka luajtur një rol që në vend të sheqerit kanë vënë një lugë akullore në frappe, por unë ende mendoj se tarifa është e tepruar ” tha ai.

 

Turisti pagoi 12 euro të tjera për një tas me kos dhe mjaltë (të paketuara komerciale) dhe 12 euro të tjera për një bukë të thekur me djathë , gjithsej 42.50 euro.

 

Të mendosh që ka ankesa të mëdha për cmimet në jugun tonë, por mesa duket kudo në vendet që ka shumë pushues, ndodh i njëjti fenomen me cmimet.

 

Nuk duam të jusitifkojmë cmimet në jugun tonë, që shumë herë i tejkalojnë pritshmëritë, por ja e njëjta gjë ndodh dhe në Greqi, njeriu shkon atje ku do dhe merr shërbimin që do.

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

E tallën për burrin? Zajmina Vajsari: Kur jam martuar unë ka qenë koha e q…

Zaimina me natyrën e saj mjaft sportive u përfshi...

SHTRENJTOHET ÇMIMI I GJELAVE NË SHKODËR, QYTETARËT: BLEJMË MË TË VEGJLIT

Nga Ketjola Gështenja   Gjeli është një nga ushqimet tradicionale të...