Tjetër valë me ‘Omicron’, epidemiologu Artan Simaku: Këto janë bashkitë më të rrézikuara

Prej disa muajsh jë variant i ri i ‘Omicron’ po qarkullon e së fundmi raportohet se ka mbërritur edhe në Shqipëri.

 

Mësohet se varianti Ba5 ‘Omicron’ po dominon aktualisht në Shqipëri.Pa dashur të përhapim panik, ky variant ka pasur pikun e vet të përhapjes në muajin korrik. Specialistët pohojnë se muajin e fundit numri i të infektuarve dhe të shtruarve në spital ka rënë, e po ashtu edhe numri i atyre që kanë ndërruar jetë ka pasur një rënie të ndjeshme.

 

Pavarësisht se duket sikur rreziku më i madh ka kaluar, epidemiologët paralajmërojnë se gjatë dimrit do të ketë një tjetlr valë të përhapjes së këtij virusi, por nuk do të jetë aq intesiv sa vala që kemi kaluar më parë.

 

Epidemiologu Artan Simaku ka pohuar për ABC News se interesi për tu vaksinuar është rritur, por ende nuk nuk janë arritur nivelet e rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.“Me një dozë mbi 16 vjec 61% me 2 doza 59% dhe 3 doza 15% “, tregon ai.

 

Në këtë valë të Covid u vu re se shumica e atyre që u shtruan në spital apo humbën jetën prej virusit ishin mbi 50 vjeç prandaj mjekët përsërisin thirrjen për tu vaksinuar, me qëllim shmangien e formave të rënda të sëmundjes.

 

BASHKITË ME RRITJE TË TË INFEKTUARVE

Këlcyrë
Kolonjë
Belsh
Selenicë
Konispol

 

Peqin
Mirëditë
Finiq
Rrogozhinë
Vau i Dejës

 

Bulqizë
Shijak
Kukës

Bledi Mane e thumbon Kiarën keq: Ajo pa Luizin do ishte jashtë, si kamariere

Ish-banorët e “Big Brother VIP” komentuan në studio zënkën e Luizit me Kiarën. Bledi u shpreh se ajo ishte një “përpjekje në ajër” e...

Luizi rrëqeth me rrëfimin: Situatën më të vështirë në jetë, më ndihmoi ta kaloja deputeti i PS-së, ma zgjati dorën

Luizi i ka treguar Kiarës për një moment kur ka pasur një vështirësi edhe e ka ndihmuar deputeti i PS-së Benet Beci. Këngëtari rrëfen...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Çfarë nënkuptojnë pikat e bardha në thonj: Sëmundjet dhe…

Ja cilat janë barnat që mund ta shkaktojnë problemin   Njollat...

E habitshme…/ Enkel Demi e thotë troç: Po më çajnë k…

Gazetari dhe shkrimtari i mirënjohur Enkel Demi, i ftuar...

Ilir Shaqiri flet për Luiz Ejllin: Ka qetësinë time dhe batutat e Donaldit dhe duhet ta f…

Ilir Shaqiri ishte i ftuar në emisionin “Më lër...