Merr fund kalvari i vuajtjeve, vajza që mbahej me zinxhir shtrohet në spitalin psikiatrik të Shkodrës

Nga Ahmet Zani

 

Pas shumë sorollatjesh më në fund 31 vjeçarja e sëmurë mendore që mbahej me zinxhir do të trajtohet në spitalin psikiatrik në Shkodër. Këtë mëngjes autoambulanca e Laçit e mori vajzën të shoqëruar nga nëna dhe e transportuan për në spitalin e Shkodrës. Nëna e gëzuar tha se më në fund vajza e saj do të marrë mjekimin e nevojshëm.

 

 

Ky është dhe momenti ku pas një orë udhëtim 31 vjecaria mbërrin në Spitalin Psikiatrik të Shkodrës. Abc mëson se ajo do të marrë trajtim dhe do qëndrojë e shtruar rreth një muaj. Më pas do kryehet vlerësimi dhe vajza mund të strehohet në një qëndër rezidenciale të shëndetit mendor.

 

 

E reja nga fshati Zheje i Kurbinit prej disa kohësh kishte shfaqur shenja agresiviteti. Nëna e saj Marta Cacurri, që ajo të mos dëmtonte veten dhe të tjerët ishte e detyruar ta mbante të lidhur me zinxhir.

 

TE TJERA