Gjergj Luca: Të majtë e të djathtë të gjith janë të korruptuar!

Sipërmarrësi Gjergj Luca thotë se pjesa më e madhe e politikanëve në Ballkan janë të korruptuar.

Janë një pjesë e vogël e tyre, thekson ai, që duan të bëhen lider dhe ata përfshijnë politikanët që thonë të vërtetën përmes punës së tyre.

“60% për mos me ekzagjeru 70%, janë të korruptuar nga të gjitha anët. Të majtë, të djathtë, lart, poshtë. Janë njerëzit që gjejnë gjuhën me djallin për të shtu pasuritë e veta, ata që janë në pushtet, për të shtu pasuritë e veta ata që duan të vijnë në pushtet”, u shpreh sipërmarrësi.

I ftuar në emisionin “PolitikON”, Gjergj Luca bëri një monolog të shkurtër politikën në vendet tona, në Ballkanin Perëndimor. Ai u ndal dhe te nisma e Ballkanit të Hapur, për të cilën tha se ajo është një nismë që do shpëtojë ekonomitë e vendeve.

“Njerëzit që nuk marrin pjesë në këtë nismë (Ballkani i Hapur) që është një nismë për të shpëtu të gjithë ekonominë e Ballkanit, për mua janë njerëz demagogë që duan të sundojnë politikisht mbi plagët e njerëzve, nga hallet dhe sikletet e ndryshme të Ballkanit që kanë pas”, vijoi ai.

Monologu i plotë i sipërmarrësit Gjergj Luca:

Unë mendoj që në pjesën e Ballkanit politikanët janë ndarë në tre grupe kryesore dhe janë të gjithë njësoj. 60% për mos me ekzagjeru 70%, janë të korruptuar nga të gjitha anët. Të majtë, të djathtë, lart, poshtë. Janë njerëzit që gjejnë gjuhën me djallin për të shtu pasuritë e veta, ata që janë në pushtet, për të shtu pasuritë e veta ata që duan të vijnë në pushtet.

Pjesa tjetër nuk i intereson fare as ekonomia dhe as vendi, po i intereson të peshkojë nëpër ujëra të turbullta. Një pjesë tjetër, nja 20% nëpër partitë politike të Ballkanit, janë njerëz që s’dinë ça janë. Kanë marrë kanë vënë gurin te partia si te radha e qumështit, presin momentin me ec përpara për të kapë ndonjë pozicion, pastaj do shikohet nga do marrin.

Një 10% ose 15% janë njerëz që partitë kanë bërë një tentativë, për mua shumë të mirë, që kanë marrë njerëz nga shoqëria civile, specialist, si puna e profesorit (i drejtohet Ardian Civicit), që më vjen keq që nuk e shoh këtë burrë në qeveri për ekonominë. Ata njerëz janë apolitikë dhe janë më të saktët në gjithë administratën e Ballkanit, por përballë kanë administratën, që për mua lë shumë për të dëshiruar se është e shkatërruar nga korrupsioni.

Tani dalim te ajo përqindja e vogël e politikanëve që duan të bëhen lider. Janë të ndarë për mua në dy pozicione, një pozicion i politikanëve që thonë të vërtetën nëpërmjet punës dhe puna e tyre është ekonomia. Një grupim tjetër është i politikanëve që duan të komandojnë duke pasur si motiv bazë demagogjinë. Njerëzit që na dëgjojnë le t’i përkthejnë fjalët e mia.

Njerëzit që nuk marrin pjesë në këtë nismë (Ballkani i Hapur) që është një nismë për të shpëtu të gjithë ekonominë e Ballkanit, për mua janë njerëz demagogë që duan të sundojnë politikisht mbi plagët e njerëzve, nga hallet dhe sikletet e ndryshme të Ballkanit që kanë pas. Për mua këta njerëz nuk kanë për t’u bo asnjëherë lider, nëse nuk kuptojnë që historia e luftës është mbyll në ish-Jugosllavi.

Sot, është historia e ekonomisë. Kush fiton betejën me ekonominë është lideri i popullit të vetë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Nuk do besoni me kë e krahason Olti Curri, Kiarën dhe Luizin (Foto)

Kiara dhe Luiz padyshim janë nga ermat që keni...

Diola Dosti dhe Xhonatani kapen mat, Ronaldo i nxjerr zbuluar: Del fotoja…

Diola dhe Xhonatani gjatë qëndrimit të tyre në shtëpinë...

‘Me apo pa…’, Luana provokon me duar afër zo…

Prezantuesja dhe këngëtarja shqiptare, Luana Vjollca po punon pa...

“Si ta nxorri goja mor Ermal…”, deklarata e turpshme për Luizin po çmend rrjetin

Ermal Mamaqi, i ftuar në TopAlbania Radio, ka bërë...