5 orë rrufe e rrebeshe, çfarë pritet të ndodhë sot në vendin tonë

Prej disa ditësh Shqipëria është “pushtuar” nga moti i keq dhe reshjet e shiut, të cilat shënuan dhe 1 viktimë në Malësinë e Madhe, pasi shtëpia u godit nga rrufeja, 2 ditë më parë.

 

Teksa paraditja e së shtunës karakterizohet nga kthjellimet, rreth orës 15:00 moti merr një kthesë të papritur.

 

Pritet që të rifillojnë reshjet e shiut të cilat do të zgjasin deri në mbrëmje.

 

Pas orës 20:00 rikthehen sërish kthjellimet.

 

Siç shihet nga “Windy” reshjet më të dendura janë në zonën e Gramshit dhe Elbasanit.

 

Zonat më të goditura nga rrufeja në Shqipëri janë Librazhdi, Elbasani, Himara, Gjirokastra dhe Berati.

 

Nata pritet të jetë e kthjellët dhe pa reshje.

 

Temperaturat e ajrit do të luhaten në vlerat ditore nga 11°C deri në 30°C.

 

Era do fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet det dallgëzim 2 – 3 ballë.

TE TJERA