Toka nuk gjen qetesi nga termetet. 6.2 ishte magnituda dhe ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë të shkallës Rihter ka goditur sot brigjet e Timorit Lindor në oqeanin Paqësor, sipas Shërbimit Gjeologjik i SHBA-ve .

 

Si pasojë e lëkundjeve të forta vendi rrezikon të goditet nga një cunami, shkruajnë mediet perëndimore. Megjithatë deri më tani nuk është dhënë asnjë alarm zyrtar për cunami.

 

Tërmeti ndodhi në një thellësi prej 51.4 kilometrash nga maja lindore e ishullit të Timorit, i cili i përket gjysmës së rrugës Timorit Lindor dhe Indonezisë.

 

Timori Lindor ndodhet në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit të Paqësorit, ku kryqëzohen pllakat tektonike dhe regjistrohet një aktivitet intensiv sizmik. POr fatmiresisht nuk ka pasur deme te medha.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...