Detaje që po i anashkaloni, 10 shenja që dikush po spiunon kompjuterin tuaj

Hakerët nuk pushojnë kurrë dhe gjithmonë kërkojnë vende të cenueshme në kompjuterin tuaj për të vjedhur të dhënat tuaja.

 

Duke klikuar në faqe të ndryshme, mund t’i lehtësoni punë hakerave në kompjuterin tuaj pa e ditur atë. Një bateri që shkarkohet shpejt, ngadalësimi i kompjuterit tuaj, programe që nuk po përgjigjen ose një faqe fillestare e ndryshuar befasisht mund të jenë disa shenja serioze që dikush tjetër po e përdor atë.

 

1. Laptopi juaj e harxhon baterinë shumë shpejt

Nëse disa programe të padëshiruara po funksionojnë në sfond ndërsa laptopi juaj është aktiv, ai përdor fuqinë e tij qendrore të procesorit. Disa programe si kjo mund të jenë spyware ose viruse. Një jetë e shkurtër e baterisë mund të jetë gjithashtu një shenjë që dikush po kripton me procesorin tuaj ose është i infektuar nga malware. Ata shkaktojnë që kompjuteri të nxehet dhe laptopët të shkarkojnë rrugën më shpejt se zakonisht.

 

2. Programet hapen dhe mbyllen shpesh.

Hakerët kërkojnë gjithmonë mënyra të reja për të mbledhur të dhënat tuaja. Ata mund të vendosin një kod në aplikacionet tuaja për t’i bërë ata të mbledhin të gjithë informacionin e nevojshëm. Kjo mund ta bëjë një aplikacion të funksionojë më ngadalë, të veprojë dhe të përplaset shumë. Për të mbrojtur veten, përpiquni të mos i vendosni të gjitha të dhënat tuaja financiare si numrat e kartave tuaja të kreditit ose kodet në aplikacione dhe gjithmonë krijoni një fjalëkalim të ndërlikuar.

 

3. Kompjuteri juaj funksionon më ngadalë.

Nëse kompjuteri juaj është mjaft i ri, dhe vini re që krejt papritur nuk funksionon aq shpejt sa mendohet, kjo është e dyshimtë. Mund të jetë një shenjë se është e infektuar nga malware si një krimb ose një kal i Trojan. Një softver i tillë i rrezikshëm mund të vijë në kompjuterin tuaj përmes programeve që shkarkoni, pasi shpesh është maskuar si softuer i ligjshëm. Ata konsumojnë shumë nga burimet e procesorit, gjë që e bën kompjuterin tuaj të funksionojë më ngadalë.

 

4. Kamera juaj papritmas ndizet.

Nuk është një shenjë e mirë nëse vëreni që kamera juaj regjistron. Kjo mund të jetë alarmante, sepse nëse dikush po ju spiunon, jo vetëm që ata po përpiqen të vjedhin të dhënat tuaja, por ato gjithashtu mund të marrin fotografi nga ju dhe të regjistrojnë zërin tuaj. Eshtë më mirë të mbuloni aparatin tuaj me disa kaseta, ta ndizni mikrofonin vetëm kur të jetë e nevojshme dhe të ndryshoni shpesh fjalëkalimet tuaja.

 

5. Dritat e panjohura ndezen në kompjuterin tuaj.

Një tjetër shenjë që duhet t’i kushtoni vëmendje: shenja të panjohura në kompjuterin tuaj. Kur dikush tjetër është duke kontrolluar kompjuterin tuaj, ju mund të vini re se ai ka drita dërguese dhe marrëse duke u ndezur edhe nëse nuk jeni aktiv. Një virus ose një malware spiun mund të shkarkojë dhe të ngarkojë të dhëna nga ju.

 

6. Shfaqen shumë reklama pop-up.

Ndonjëherë, ndërsa shfletoni në internet, mund të klikoni aksidentalisht në një flamur të dyshimtë. Kjo banderolë mund të injektojë kompjuterin tuaj me një virus reklamimi që do të bëjë reklama dhe shtesa të shfaqen në të gjithë ekranin tuaj. Jo vetëm që është e bezdisshme për tu parë, por gjithashtu lejon që hakerat të kenë akses në të dhënat tuaja përmes kompjuterit tuaj.

 

7. Vini re se faqja fillestare ka ndryshuar papritur.

Një shenjë më alarmante është gjendja e faqes fillestare të shfletuesit tuaj. Nëse e hapni atë dhe vini re se është ndryshe nga ato që keni zakonisht, duhet t’i kushtoni vëmendje këtu. Gjithashtu, mund të vëreni që shfletuesi juaj hapet dhe ju jep faqe interneti krejtësisht të ndryshme nga ato që përpiqeni të hapni. Kjo do të thotë që kompjuteri juaj është i infektuar me një lloj programi spiunimi.

 

8. Shfletuesi juaj ridrejtohet vazhdimisht.

Nëse kërkoni diçka në Google dhe ju ridrejton në një faqe në internet të panjohur dhe të dyshimtë, në vend që të tregoni rezultatet e kërkimit tuaj, kjo është problematike. Ky mund të jetë një Trojan i padëshiruar. Në këtë rast duhet të kontrolloni shtesat e shfletuesit tuaj dhe të fshini ato që nuk i keni instaluar vetë.

 

9. Ju vëreni programe të panjohura të instaluara në kompjuterin tuaj.

Një nga mënyrat më të zakonshme që kompjuteri juaj mund të monitorohet nga distanca është përmes malware. Ju duhet të kontrolloni rregullisht programet që instaluan. Ndonjëherë mund të instalohen disa softuer të padëshiruar, ndërsa përpiqeshit të instalonit diçka në një pako softuerësh. Nëse vëreni ndonjë program të dyshimtë që nuk jeni përpjekur të merrni në kompjuterin tuaj – duhet ta fshini menjëherë.

 

10. Ju vëreni aktivitet të dyshimtë të shfletuesit.

Eshtë gjithmonë një ide e mirë për të kontrolluar historinë e shfletuesit tuaj herë pas here për hir të sigurisë. Nëse vini re se ka faqe në internet në të cilat nuk keni shkuar kurrë, kjo mund të jetë një shenjë të cilës duhet t’i kushtoni vëmendje. Aktiviteti i dyshimtë i shfletuesit gjithashtu mund të nënkuptojë që dikush që po spiunon ju është përpjekur të marrë akses në të dhënat tuaja.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Atraksionet e reja në Theth: Një verë plot adrenalinë dhe peizazhe magjike

Ky vit sjell një atraksion të ri dhe të...

NJË TJETËR ATRAKSION, SË SHPEJTI ZIP LINE NË THETH

Një risi që i shtohet Alpeve të Shqipërisë është...

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...