Epo, duhej kjo me patjetër…/ Maqedonia e Veriut jep lajmin e mirë për shqiptarët, tashmë ajo që duhet të…

Nga e marta për të hyrë në Maqedoninë e Veriu nuk duhet të tregosh më në kufi një certifikatë vaksinimi dhe as një test negativ PCR.

 

 

Zëvendëskryeministri, Artan Grubi njoftoi se qeveria shfuqizoi detyrimin e paraqitjes së një certifikatë vaksinimi, certifikatës që tregon se ke kaluar Covid, testet negative PCR dhe antigjen, për të gjithë qytetarët vendas dhe të huaj gjatë hyrjes në vend.

 

Maqedonia e Veriut gjithashtu hoqi edhe masën për izolim në shtëpi me shpenzime personale në kohëzgjatje prej 7 ditëve për hyrje në shtet pa dokumentet e lartpërmendura.

 

Po ashtu javën e kaluar në Maqedoninë e Veriut u miratua masa për heqjen e maskave në ambiente të mbyllura, me përjashtim të objekteve shëndetësore, transportit publik, shtëpive të të moshuarve dhe institucioneve të kujdesit për personat me aftësi të kufizuara.

 

Autoritete shëndetësore kanë thënë se do të vazhdojnë të lehtësojnë masat me kujdes, pa e përkeqësuar situatën epidemiologjike në vend.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi ‘shpërthen’ para Kiarës: ‘Më ke bërë të dukem kokrra e legenit’!

Luizi dhe Kiara kanë patur një ditë të ngarkuar...

Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës " Rozafa" Shkodra Association...

Flori Mumajesi ‘thumbon’ keq Alban Skënderajn: Nxirre dorën nga…

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi padyshim që është një...