Mundesi e arte per shqiptaret/ Greqia ne krize te madhe per punetore, 50 mije vende te lira

Mund të duket paradoksale por është e vërtetë, grekët refuzojnë të punojnë në sektorin e hotelerisë dhe shërbimit dukë e vënë seriozisht në rrezik këtë sektor, mjaft të rëndësishëm për ekonominë greke.

 

Në Greqi ka 50 mijë vende të lira pune, të cilat vazhdojnë të mbeten bosh, pavarësisht kërkesës së madhe në treg, sipas shefit ekzekutiv të hotelerisë në Greqi, Andreas Andreadis.

 

Nëpërmjet një postimi në Tëitter Andreas Andreadis shkruan se pavarësisht rrogave të larta që ofrohen, grekët refuzojnë të punojnë në këto sektore, e si rrjedhojë 50 mijë vende pune vazhdojnë të mbeten bosh.

 

Ai i bën thirrje qeverisë greke të gjejë zgjidhje urgjentisht, pasi sipas tij turizmi cilësor po vihet në rrezik.“Në të vërtetë, ka një mungesë të madhe të ofertës së punës me paga dukshëm më të larta.

 

Problemet më të mëdha janë te (kuzhina dhe shërbimi) me mbi 50.000 vende te pambuluara. Duhen zgjidhje tani, turizmi ynë cilësor është në rrezik”, shkruan Andreadis në Tëitter.

 

Kjo mund të jetë dhe një mundësi shumë e mirë për shqiptarët që shkojnë punojnë me sezonë në Greqi, pasi zakonisht pagat në këtë sektor janë goxha të mira.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi ‘shpërthen’ para Kiarës: ‘Më ke bërë të dukem kokrra e legenit’!

Luizi dhe Kiara kanë patur një ditë të ngarkuar...

Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës " Rozafa" Shkodra Association...

Flori Mumajesi ‘thumbon’ keq Alban Skënderajn: Nxirre dorën nga…

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi padyshim që është një...