Ekspertët ngrenë alarmin: Ja çfarë ndodh me personat që kalojnë virusin

Ekspertët kanë zbuluar se njerëzit që infektohen me koronavirus janë më të rrezikuar nga një goditje vdekjeprurëse.

Goditjet në tru janë një urgjencë mjekësore dhe ndodhin kur furnizimi me gjak në një pjesë të trurit ndërpritet.

Zakonisht ka dy shkaqe kryesore, kjo mund të jetë për shkak të një mpiksje gjaku ose kur një enë gjaku e dobësuar që furnizon trurin shpërthen.

Një gjendje tjetër e lidhur quhet sulmi ishemik kalimtar (TIA), ku furnizimi me gjak në tru ndërpritet përkohësisht.

Mjekët që hetonin sëmundjen pas infeksionit Covid zbuluan se njerëzit që kishin virusin përballeshin me një rrezik 72 për qind më të lartë të dështimit të zemrës pas 12 muajsh.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi ‘shpërthen’ para Kiarës: ‘Më ke bërë të dukem kokrra e legenit’!

Luizi dhe Kiara kanë patur një ditë të ngarkuar...

Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës " Rozafa" Shkodra Association...

Flori Mumajesi ‘thumbon’ keq Alban Skënderajn: Nxirre dorën nga…

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi padyshim që është një...