E trishtë! Ndahet nga jeta ish-deputeti i njohur (EMRI + FOTO)

Eduard Kukan, ish-ministër i Jashtëm i Sllovakisë, dhe ish deputet në Parlamentin Europian është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare, njoftoi Ministria e Jashtme e Sllovakisë.

 

Kukan ka qenë një nga mbështetësit e Shqipërisë në Parlamentin Europian, kryetari i Grupit punues të Komitetit të Punëve të Jashtme të PE për Ballkanin Perëndimor dhe shpesh pjesë e delegacioneve ndërkombëtare që ndërmjetësonin krizat e politikës shqiptare.

 

“Duke shërbyer në kohë tepër kërkuese, ai ia kushtoi jetën ndërtimit të Shërbimit të Jashtëm të Sllovakisë.

 

Vendimet e tij vendimtare bënë të mundur anëtarësimin tonë në Bashkimin Europian dhe NATO.

 

Pa të, historia e Sllovakisë mund të kishte qenë tepër e ndryshme”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Sllovakisë në Tëitter.

 

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi ‘shpërthen’ para Kiarës: ‘Më ke bërë të dukem kokrra e legenit’!

Luizi dhe Kiara kanë patur një ditë të ngarkuar...

Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës " Rozafa" Shkodra Association...

Flori Mumajesi ‘thumbon’ keq Alban Skënderajn: Nxirre dorën nga…

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi padyshim që është një...