Është veza e freskët apo jo? Ja si ta kuptoni menjëherë meqë jemi në ethet e gripit të pulave

Kur thyeni një vezë, shihni menjëherë të verdhën e vezës. Nëse ndodhet në mes dhe rreth saj ka një vijë të qartë të bardhë, kjo do të thotë se kjo vezë është e freskët.

 

Gjithashtu, e verdha në vetvete duhet të jetë voluminoze. Nëse është e sheshtë, mos e hani. Nëse e bardha nuk ka kufij të qartë dhe nëse e verdha nuk është në qendër, atëherë kjo mund të jetë një shenjë se keni të bëni me ushqim të prishur.

 

Ka dhe një mënyrë tjetër për të treguar cilësinë e një veze: vendosni një vezë të papërpunuar (ende në lëvozhgë) në ujë. Nëse qëndron në fund është mirë të konsumohet. Nëse njëra nga anët e saj del lart, do të thotë se veza nuk është aq e freskët, por ende e ngrënshme. Nëse del në sipërfaqen e ujit, duhet ta hidhni.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi ‘shpërthen’ para Kiarës: ‘Më ke bërë të dukem kokrra e legenit’!

Luizi dhe Kiara kanë patur një ditë të ngarkuar...

Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës " Rozafa" Shkodra Association...

Flori Mumajesi ‘thumbon’ keq Alban Skënderajn: Nxirre dorën nga…

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi padyshim që është një...