Rritja e “frikshme” e çmimit të vajit, nën hetim ikona e bukurisë Valbona Salimllari

Një nga produktet, cmimi i të cilit është rritur ndjeshëm këtë periudhë është edhe vaji. Një bidon vaj një litrosh sot kushton nga 300-400 lekë.

 

Ditën e sotme po qarkullon një lajm që ka marrë vëmendjen e të gjithëve ku thuhet ish-Miss Albania, Valbona Selimllari, misi i parë shqiptar është nën hetim në líidhje me rritjen e çmimit të vajit.

 

Thuhet se, duke shfrytëzùar situatën në Ukrainë, kompanitë e vajit kanë rritur ndjeshëm cmimet në kurriz të shqiptarëve, të cilët kanë frikë të shkojnë në markete dhe dyqane këto ditë.

 

Valbona Selimllari njíhet tashmë si aksionere me të drejtat më të mëdha të kompanisë së vajit “PDF shpk”, e cila është më e madhja në Shqipëri dhe mbulon 24% të tregut, edhe pse është themeluar në vitin 2018.

 

Ndërkohë Autoriteti i Konkurrèncës ka filluar hetimet për 12 bosët e industrisë dhe tregtimit të vajit, sipas shqiptarja.com.

 

Në rast së vërtetohet se mes tyre është bërë një pakt për të për të fíksuar çmimin e vajit në treg, me siguri do marrin masa ndëshkuese.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME