Apel për prindërit shqiptarë! Biznesmeni i njohur: Futini fëmijët në punë që 13 vjeç

Brezat e rinj që po rriten jo vetëm në Shqipëri po kudo në botë, po rriten në një mënyrë të tillë që i bën të mos e kene qejf punën.

Kur themi punën, e kemi fjalë për atë punën që djersit 8 orë në ditë apo më shumë, shumë ky nga brezi i ri duan punët e tjera që mendojnë se nxirret leku shpejt.

Së fundmi, miliarderi britanik Alan Sugar ka kritikuar ashpër prindërit duke thënë se po rrisin një gjeneratë që e ka mendjen vetëm tek përfitimet sociale.I njohur për qëndrimet e tij të prera dhe që hapin shpesh debate, Lordi Sugar, tha se fëmijët duhet të nisin të punojnë që në moshën 13 vjeçare.

Miliarderi, që e ka vënë vetë pasurinë, thotë se nëse të rinjtë mësohen që herët me punën, do të mësojnë edhe vlerën e vërtetë të parasë.“Mamatë dhe baballarët janë fajtorë. Kur fëmijët të bëhen 13 vjeç, ata duhet të heqin perden dhe të thonë : jo, nuk do marrësh një PlayStation.

Nëse do, shko atje në supermarket dhe sistemo raftet. Do marrësh 40 stërlina. Bëje këtë pesë herë në javë dhe do marrësh 200 sterlina”,” tha ai.Sipas tij, fëmijët po rriten pa i pasur këmbët në tokë dhe kur të bëhen të mëdhenj, e kanë mendjen tek përfitimet sociale dhe të gjërat materiale që fitohen lehtë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...