A hani domate me vaj ulliri? Kjo do të ndodhë me trupin tuaj

A kombinoni çdo ditë vaj ulliri me domate? Është një kombinim që të gjithë e duan shumë. Por çfarë mund të ndodhë me trupin?

 

Disa herë shkencëtarët kanë vënë në dukje se vaji i ullirit konsiderohet një “super ushqim”, sidomos kur kombinohet. Sipas kërkimeve shkencore, konsumimi i vajit të ullirit ndihmon në rritjen e kolesterolit të mirë dhe në të njëjtën kohë në uljen e kolesterolit të keq.

 

Por çfarë ndodh kur vaji i ullirit kombinohet me domatet?

 

Një studim i botuar në revistën Free Radical Biology and Medicine zbuloi se vaji i ullirit rrit aktivitetin antioksidues të likopenit në domate. Fakti që kombinimi i të 2-ve krijon super ushqimin perfekt dhe një aleat dhe mik të rëndësishëm të shëndetit tonë.

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img