A hani domate me vaj ulliri? Kjo do të ndodhë me trupin tuaj

A kombinoni çdo ditë vaj ulliri me domate? Është një kombinim që të gjithë e duan shumë. Por çfarë mund të ndodhë me trupin?

 

Disa herë shkencëtarët kanë vënë në dukje se vaji i ullirit konsiderohet një “super ushqim”, sidomos kur kombinohet. Sipas kërkimeve shkencore, konsumimi i vajit të ullirit ndihmon në rritjen e kolesterolit të mirë dhe në të njëjtën kohë në uljen e kolesterolit të keq.

 

Por çfarë ndodh kur vaji i ullirit kombinohet me domatet?

 

Një studim i botuar në revistën Free Radical Biology and Medicine zbuloi se vaji i ullirit rrit aktivitetin antioksidues të likopenit në domate. Fakti që kombinimi i të 2-ve krijon super ushqimin perfekt dhe një aleat dhe mik të rëndësishëm të shëndetit tonë.

“Gruaja më kapi mat mesazhet me një femër tjetër”, rrëfehet Andi Shkoza

Kengëtari i mirënjohur Andi shkoza, së fundmi ka dhënë një intervistë ekskluzive për moderatoren Ester Bylyku në emisionin 'Glamour Zone', ku ndër të tjera,...

“Kur të shkosh te K dil vet” Kur batuta tallëse e Luiz Ejllit la pa fjalë Edi Ramën (FOTO)

Luiz Ejlli njihet tashmë për batutat e tij në shtëpinë e BigBrother Vip Albania. Por një koment i tij në një postim të kryeministrit...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

“Gruaja më kapi mat mesazhet me një femër tjetër”, rrëfehet Andi Shkoza

Kengëtari i mirënjohur Andi shkoza, së fundmi ka dhënë...

Moderatori i njohur: Luizi e “ha” Butrintin për mëngjes, ai është zero me xhufkë

Ditën e djeshme Luizi deklaroi se vetëm hyrja e...

‘E çoi te burimi dhe… a u dha më në fund puthja e shumëpritur?

Vëllai i Madh i ka dënuar banorët ditën e...