Rama publikon lajmin per te gjithe pensionistet dhe personat ne nevoje ja sa muaj do vazhdoj …

Edi Rama eshte duke pergatitur 7 pikat qe duhet te plotesoj qe populli te rezistoj rritjen e cmimeve.

 

Pas protestave Rama ka ber dhe kete strategji te ndihmoj ata qe kane me shume nevoje.

 

Paketa e Rezistencës Sociale me shtatë pika

 

3.6 miliardë lekë ose 36 milionë USD, për indeksimin e menjëhershëm të pensioneve. Kjo masë do të reflektohet që në pensionin e radhës së 673.542 pensionistëve.

 

Për 434 mijë përfitues, do të kompensojmë me lekë në dorë rritjen e çmimeve të shportës, e cila bazuar në përllogaritjen e INSTAT-it është 7% ose e kthyer në rritje mbi konsumin mesatar të llogaritur përpara goditjes, është 25 mijë lekë të vjetra.

 

Qeveria do të japë 30 mijë lekë të vjetra, për 3 muaj rresht, për këto kategori:

 

– Pensionistë që marrin më pak sesa gjysma e pagës minimale

 

– Pensionistë të invaliditetit

 

– Pensionistë që jetojnë vetëm

 

– Persona me aftësi të kufizuar, paraplegjikë, tetraplegjikë apo të verbër

 

– Të gjitha familjet që janë aktualisht në skemën e ndihmës ekonomike

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Luizi ‘shpërthen’ para Kiarës: ‘Më ke bërë të dukem kokrra e legenit’!

Luizi dhe Kiara kanë patur një ditë të ngarkuar...

Kulturë shkodrane në SHBA , krijohet “Rozafa”

Edmond Drishti, presidenti i Shoqatës " Rozafa" Shkodra Association...

Flori Mumajesi ‘thumbon’ keq Alban Skënderajn: Nxirre dorën nga…

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi padyshim që është një...