FESTAT, FERMERËT RRISIN ÇMIMIN E GJELIT TË DETIT

Prej vitesh fermerët e fshatit Zadrimë e kanë kthyer në traditë rritjen e gjelave të detit. Në pamundësi për të pasur një treg të mirëfilltë fermerët dalin duke i shitur gjelat në anët e autostradës Shkodër-Lezhë.

Sipas fermerëve këtë vit ka më pak gjela detit ndaj për këtë arsye kilogrami i gjelit do të kushtojë jë mijë lekë të vjetra më tepër. Perveç kësaj çmimi i misrit me të cilën ushqejnë gjelat është rritur kjo gjë ka ndikuar gjithshtu në rritjen e çmimit të tij.

Edhe pse çmimi i gjelit të detit është rritur më shumë krahasuar me një vit më parë sërish kanë qënë të shumtë qytetarët të cilët e kanë blerë atë. Krahasuar me një vit më parë shitja e gjelit të detit është rritur tregojnë fermerët.

Gjeli i detit është ushqimi kyresor i cili konsumohet në natën e ndërrimit të viteve. Ndonëse është një nga recetat e cila e ka prejardhjen nga vendet e perëndimit, populli shqiptarë prej vitesh e ka kthyer në traditë tashmë gatimin dhe konsumimin e tij.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Prinderit që i bërtasin cdo ditë fëmijëve. Ja pasojat negative që do kenë kur të rriten

Psikologet tregojne se nje nga gabimet qe bejn prinderit...

Pas dy shtatëzanive me binjake doja një bebe tjetër, u habita kur pash cfare me doli ne eko

Një nënë e cila tashmë kishte dy cifte binjakësh...

Autobuzi me 20 femije del nga rruga bie ne humnerë

Një autobus me nëntëmbëdhjetë gjimnazistë është ka dalë nga...

34 vjecarja kujdesej për të moshuarit i vjedh 75 mijë paund nga karta e bankës

Një femer e varur nga bixhozi dhe droga vodhi...