SHKODËR, ZBULOHEN THEMELET E XHAMISË MBI 500 VJEÇARE

Për herë të parë janë zbuluar në Shkodër themelet e xhamisë së Tabakëve e cila ishtë ndërtuar mbi 500 vite më parë duke qenë më e vjetër edhe se xhamia e Plumbit. Tërmetet ndër vite dhe përmbytjet e herë pas hershme e dëmtuan duke bërë që të mbesë vetëm ky çinar i xhamisë së Tabakëve.

 

Prej afro një viti familja Myftija ka bërë të mundur zbulimin e themeleve të kësaj xhamie e cila ndodhet në lagjen më të vjetër të Shkodrës.

 

Familja Myftija e cila kujdeset për mirëmbajtjen dhe ruajtjen e këtij trualli dhe kësaj gjurme të rëndësishme të xhamisë së Tabakëve tregojnë se ishte e vështirë hapja dhe gjetja e themeleve.

 

Një ide e mirë thotë Mehdi Myftija do të ishte rindërtimi edhe njëherë i xhamisë së Tabakëve ndërsa një apel ka edhe për pushtetin vendor e cila ka lënë në harresë atë lagje buzë lumit Drin.

 

Zbulimi i themeleve të xhamisë së Tabakëve që është shumë afër xhamisë së Plumbit, një tjetër monument shumë i rëndësishëm kulture mund të shërbejnë edhe për të sjellë turistë dhe si vende peligrinazhi duke i dhënë një zhvillim të gjithë asaj zone në hyrje të qytetit të Shkodrës.

 

 

Linda Fishta na tregon receten e petullave ideale : Fantastike per te mirpritur fundjaven

Nga Linda Fishta : Përbërësit për 4/5 persona:   500 g miell. 450 ml ujë i vakët. 25 g maja birre e freskët. 1 lugë e vogël sheqer. një majë...

Përhapja e gripit, a duhen marrë masa…? Shqipëria krahasuar me Europën është më nivel …

Edhe pse numri i rasteve të infektuara me viruset e gripit është në rritje, Shqipëria konsiderohet në nivel mesatar të përhapjes së tyre, tyre...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

VIDEO/ Puthje në buzë mes dy banoreve në Big Brother, ndizet rrjeti

Pas rikthimit në shtëpinë e Big Brother të Gresës,...

Dhëndri kapet mat në ditën e dasmës duke parë ndeshjen e skuadrës së preferuar

Kjo do të thotë të jesh besnik ndaj ekipit...

E do Amosin? Dea Mishel: E kuptova kur më puthi që ai s’më pëlqen…

Marrëdhënia e komplikuar mes Deas dhe Amosit ka konfuzuar...