Lajmi fundit/ ‘Nami’ nga Covid në Shqipëri! Rritje e frikshme e shifrave, ja sa vdekje u regjistruan në 24 orë

166

Rriten vdekjet nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot dhe 572 raste të reja nga 3808 testime, teksa 9 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.
Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fat alitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Lexo edhe:   Sinoptikania jep lajmin: Temperatura mbi 40 gradë në disa zona, ja çfarë pritet të mërkurën