E dhimbshme, babai detyrohet të shesë vajzën për të mbajtur pjesën tjetër të familjes

Një baba i uritur është detyruar të shesë vajzën e tij për të mbajtur pjesën tjetër të familjes së tij, ndërsa ekonomia e Afganistanit vazhdon të zvogëlohet.

Burri, i identifikuar si Mir Nazir, 38 vjeç, tha se “do të preferonte të humbte jetën” sesa ta fshikullonte fëmijën e tij, por pretendoi se ai nuk kishte më asnjë zgjidhje që nga marrja nën kontroll e talebanëve.

Qytetarët afganë po përpiqen të mbijetojnë, me varfërinë dhe urinë që është i një shqetësim i vazhdueshëm për shumë njerëz.

Sipas Times, Nazir humbi punën e tij si polic në qytetin Ghazni dhe iku në kryeqytet, Kabul, me gruan dhe pesë fëmijët e tij disa ditë para mbërritjes së talebanëve.

Që atëherë ai ka gjetur punë, por qiraja e tij tani është më shumë se pagat e tij. Kjo gjë e ka detyruar të shesë vajzën e tij.

Nazir tha për gazetën: “Mora një ofertë nga pronari i një dyqani, një njeri që e njihja dhe nuk kishte fëmijë. Ai ofroi 200 Euro që vajza ime Safia të jetonte me të dhe të fillonte të punonte në dyqanin e tij.

Por unë nuk mund ta shes vajzën time për atë çmim të ulët, kështu që kërkova 500 Euro. Ne jemi ende duke diskutuar, kjo nuk është një zgjedhje, por dëshpërim”.

Ekonomia e varfër e Afganistanit është shka.tërruar nga marrja nën kontroll nga talebanët. Shumë banka janë të mbyllura dhe paratë janë në mungesë. /tvklan.al

TE TJERA