Vapës së madhe i ka ardhur fundi/ Ja me sa gradë ulen temperaturat në Shqipëri

129

Temperaturat përvëluese po shkojnë drejt fundit. Ende pa u mbyllur muaji gusht, temperaturat janë drejt rënies.

 

Sipas Sherbimit Meteorologjik Us htarak, gjatë kësaj jave do të mbizotërojë moti i kthjellët me vranësira hera herës në zhvillim.

 

Reshjet e shiut, të cilat do të prekin zonat veriore e qendrore me intensitet të ulët do ‘ti lenë vendin motit të kthjellët.

 

Dita e martë, e enjte dhe e premte do të jenë më favorizuese Era, do të fryjë nga juglindja e më së shumti nga veriperëndimi e lehtë në tokë e përgjatë bregdetit mesatare.

 

Gjatë ditës së premte era do të jetë e fortë në brigjet e Jonit, çka do të sjellë rritje të dallgëzimit në forcën 4 dhe 5 ballë.