Juristi bën deklaratën e bujshme: Berisha do ketë fundin e Noriegës, avokatët e tij janë po aq të rrezikuar

Juristi Romeo Kara thotë se ish-kryeministri Sali Berisha do të ketë të njëjtin fat si ish-diktatori i Panamasë, Emanul Noriega. Noriega u shpall “non-grata” dhe më pas e burgosën në SHBA me akuzat për trafikim dr e dhe pastrim parash.

Ai kaloi pjesën tjetër të jetës së tij në b rg, së fundmi në Panama për vr sje dhe k rrupsion. Duke e krahasuar me të, Romeo Kara shprehet se Berisha e meriton një fat të tillë sepse ka kryer po aq shumë k ime dhe afera k rruptive sa Noriega.

Sakaq, ai shprehet se Berisha nuk mund të shpëtoj e të k rruptojë drejtësinë shqiptare, sepse këtë herë do të veprojë SHBA sipas rregullave të tyre. Sipas juristit, me arr stimin e Berishës do të nisë epoka e vërtet e luftës antik rrupsion.

“Gjasat janë që Berisha të ketë fatin e Noriegës dhe të bëhet precedent i kësaj epoke të luftës anti-k rrupsion. Amerikanët nuk do të presin organet e tredhura të drejtësisë shqiptare, por do të veprojnë siç dinë ata. Me rënien e tij, sekuestrimin e pasurive të tij dhe bashkëpunëtorëve të tij, kthimin e tyre tek populli te cilit i përkasin,

merr fund një nga epokat më të errëta dhe më të mbrapshta të këtij vendi, si dhe krijohet precedenti-shembull, për të gjithë ata që e shohin politikën si biznes dhe mjet për kapjen e shtetit”, shkruan juristi përmes një postimi në Facebook.

Sipas tij, Berisha nuk mund të mbrohet as nga avokatët dhe as nga mbështetësit e tij, sepse ata janë po aq të rrezikuar. Romeo Kara thotë se mbështetësit e Berishës janë po aq të k rruptuar dhe nuk kanë më forcë përballë luftës antik rrupsion, përkundrazi do rrëzohen njëri pas tjetrit.

“Të gjithë avokatet e Berishës, janë pikërisht ata, që kanë përfituar paligjshmërisht prej tij apo si ai, në sistemin kleptokratik të ideuar, ngritur, frymëzuar dhe garantuar prej tij. Tek rënia e Berishës ata ndjejnë rënien e tyre, fundin e tyre, diskreditimin e tyre. Berisha është tashme një institucion, institucioni i paligjshmërisë, kapjes së shtetit dhe kleptokracisë shqiptare”, shkruan juristi.

“Shqiptarët janë spiuna, më futën në burg”, rrëfehet këngëtari Ermal Fejzullahu

Këngëtari Ermal Fejzullahu dhe moderatori Labi kanë treguar ekperiencën e tyre në një burg të Zvicrës.   Ermali zbuloi ka përfunduar 24 orë në burg në...

Horoskopi javor i Paolo Fox nga 30 janari deri më 5 shkurt 2023

Horoskopi javor i Dashit   Katër yje për Dashin. Zodiaku është në anën tuaj, nëse sapo po filloni një histori të re. Sidomos tani që Venusi...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Studentja shqiptare e mjekësisë merr pjesë në “Miss Connecticut USA”: Nëse ke vullnet i bën të gjitha

Emanuela Stakaj është studentja e shkencave të bio-mjekësisë që...

Ende ka mbetur kohë, por kush mendoni se e fiton ‘Big Brother’ Olta apo Luizi?

Varianti i parë është që fituesi i këtij edicioni...