Studimi i fundit : Nuk e paskemi ditur qe lengu i turshive po perdoret ne mase per trajtimin e ketyre 2 semundjeve mjaft te…

412

Ka të dhëna se lëngu i turshisë është një kurë shumë e mirë shtëpiake kundër urthit apo refluksit të acidit.

Ky problem ka të bëjë me kthimin në ezofag të acideve të stomakut.

Lëngu i turshisë është një mënyrë shumë e mirë për të marrë lactobacille, bak. tere të shëndetshme për stomakun që gjenden në mënyrë natyrale tek kastraveci.

Por në rastin e kastravecit, lëngu i turshisë industriale nuk ka probiotikë, sepse këto baktere zhd. uken gjatë përpunimit dhe fermentimit.

Ndaj ju këshillojmë të konsumoni lëngun e turshive të bëra në shtëpi dhe kurrësesi atë të turshive të përpunuara.

Uthulla është një përbërës kryesor i turshisë, megjithatë duhet të keni kujdes e të mos konsumoni sasi të mëdha pasi mund të përke qësojë urthin apo refluksin.

Përmban plot antioksidantë.

Lëngu i turshisë ka sasi të larta vitamine C dhe E, që janë edhe antioksidantë të shkëlqyer.

Antioksidantët e mbrojnë organizmin nga qelizat e dëmshme, ose siç njihen ndryshe radikalet e lira.

Secili prej nesh është i ekspozuar ndaj radikaleve të lira, ndaj një dietë e pasur me antioksidantë është gjithmonë një ide e mirë.

Gjithashtu, vitaminat C dhe E forcojnë sistemin imunitar dhe luajnë rol fantastik për organizmin.

Ndihmon në rënien e nivelit të sheqerit në gjak.

Një studim i publikuar në Revistën për Kërkimet Shkencore për Diabetin, të cilit i referohet AgroWeb.org, hodhi më shumë dritë mbi të mirat që vijnë nga konsumi i do. zave të vogla të uthullës përpara vakteve.

Studimi tregoi se uthulla dhe lëngu i turshive ndihmonte në rregullimin e nivelit të sheqerit në gj. ak pas vakteve, tek njerëzit që vuanin nga diabeti i tipit 2.

Sa më i ekuilibruar të jetë niveli i sheqernave aq më të shëndetshëm mund të jeni.

Ndihmon me tretjen.

Uthulla tek lëngu i turshisë, ndihmon me tretjen. Ushqimet e fermentuara janë shumë të mira për sistemin tretës, sepse inkurajojnë rritjen dhe zhvillimin e baktereve të mira në stomak.

Nëse jeni në kërkim të një kure krejt natyrale për urthin kro. nik, AgroWeb.org rekomandon edhe hapat e mëposhtëm.

-Konsumoni racione të vogla gjatë vakteve. – Konsumoni ushqime të shëndetshme për zemrën me pak yndyrë. – Kryeni aktivitet të rregullt fizik, – Nëse jeni mbipeshë, përpiquni të hum bisni kilogramët e tepërt.

-Nëse jeni nënpeshë, përpiquni të shtoni në peshë. – Shmangni duhanin, alk. olin, ushiqmet me yndyrë, kafeinën apo qepën e freskët. – Mos kryeni aktivitet fizik menjëherë pas ngrënies. Të gjitha hapat e mësipërm ndihmojnë në zbutjen e shenjave të urthit.

Mjaft me ushqimet e shpejta.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ushqimet e shpejta dhe të përpunuara, veçanërisht ato të ëmblat përke qësojnë shenjat e urthit. Hani disa vakte gjatë ditës me perime, supa, oriz, peshk. Hiqni dorë nga ushqimet pikante dhe kafeja. Më e rëndësishmja është që të mos konsumoni ushqim 3 orë përpara se të shkoni për të fjetur.