Lamtumire o Kafja Madhe.

Nga Mark Deda

Kur ka pas nje hall Shkodrani ,
Para deres nje kang ka marr .
Ule nji stol nè ere murlani,
Bukur fjalet ka hell n’kitarr.

Kur pa buke e ka zane darka ,
Me nji qiri n’tavoline .
Nje album ka marrè te arka,
Me e shfletu rrethu me fmine.
Kur nè rralla ka shku dita ,

Me marr buke , kshtu ishte jeta.
Nji minute ju dukte pritja
Tane tuj qesh me barcaleta.
Edhe kur u fryte Buna ,

Uji n’kpuce gjithkund kur ecja .
Na shijote birra e shkuma ,
Shkodra jone asht si Venecia.
Edhe pse teshat t’arnume ,

Asnjehere s’na erdhi marre.
Sot me shoke bashk te kujtume,
Lamtumire o Kafja Madhe.

Mark Deda.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

“Meqë kërkohet silikoni, gati jam dhe unë”/ Julian Deda “gati” për në televizion

Aktori i humorit, Julian Deda, është tepër aktiv në...

Zupa Shtëpie me Arra dhe Kanellë – Receta e Lehtë, e Ëmbël

Zupa shtëpie, një ëmbëlsirë krejt e lehtë, e kombinuar...

Si të Humbisni Kilogramët e Tepërt Duke Ngrënë Mëngjes

Mëngjesi është padyshim vakti më i rëndësishëm i ditës...

Delet konsumojnë 300 kg kanabis në Greqi, pronari i fermës: Janë bërë të çmendura

Pas stuhisë “Daniel” shumë gjëra ndryshuan për banorët në...