HYRJELAJMEAsht ba kohe qe n’der rrugica, Mungojne hapat, ka hupe hija

Asht ba kohe qe n’der rrugica, Mungojne hapat, ka hupe hija

Leter Shkodres.

Asht ba kohe qe n’der rrugica,
Mungojne hapat , ka hupe hija.
Vitet rrjedhin nder ngushtica,
Mrenda n’shpirt jeton vendlindja.

A m’ban mend me ty u rrita ,
A m’ban mend kurr s’tu ankova.
Isha fmi ma shume nuk dita ,
Me bark thate me ty jetova.
Isha dje , jam edhe sot .

Floket dhe ftyra m’kane ndryshu.
Jam unë Shkoder djali jot,
Qe as n’gjume ste kam harru.
Me shume vujtje Nana jonè,

Na ushqej dromca dashniet .
Por ty kurre ste vuni faj ,
Shkodra tha , asht drite hyjniet.
Sot prej lerg ta shkruj nji leter,

Do t’ vine koha ta lexosh.
Fmite qe ke ne bregun tjeter ,
T’lutem kurre mos ti harrosh.
Mos harro kur na perkunde,

Poshte Kalasè tesh tre mije vjet.
Jena bijtè qe larg I humbe.
Pa kthim rrugash nè kurbet.
Mark Deda.

TE TJERA

spot_img