Paralajmërojnë sinoptikanët, kthesa e madhe do të ndodhë ditën e hënë

360

Masat e nxehta nga Afrika Veriore kanë përfshirë Evropën juglindore me qendër në Greqi dhe Turqi. Këto masa ajrore do të fillojnë të dobësohen në rakonin tonë gradualisht nga e hëna por nuk priten ulje të mëdha të temperaturave.

- PUBLICITET -

Temperaturat ditën e sotme arritën deri në 29 gradë. kjo e premte veçanërisht ën kryeqytet ishte mjaft e nxehtë. Por fundjava do të ndryshojë.

Ditën e shtunë në vend do të ndikojnë masat ajrore të paqëndrueshme. Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura por në pjesën e parë të ditës nuk do të mungojnë edhe periudhat e shkurtra me diell.

Duke filluar nga mesdita në pjesën më të madhe të vendit vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formë shtrëngatash.

Reshjet do të jenë në formën e stuhive afatshkurtër shoqëruar me shkarkesa elektrike. Sa i përket ditës së diel masat ajrore të paqëndrueshme do të vijojnë të ushtrojnë aktivitetin e tyre mbi vendin tonë.

- PUBLICITET -