Kjo është receta origjinale e ballokumeve unike të Elbasanit

Nëse jeni akoma në përgatitje e sipër për ballokumet me shije unike të Elbasanit, kjo është receta origjinale.

 

Përbërësit:

1 kg miell misri i situr

1 kg sheqer

0.5 kg gjalpë

8 kokrra vezë

Një enë e madhe bakri e pakallajisur ose prej qelqi

 

Përgatitja

Tretet gjalpi dhe pastaj rrihet me sheqerin e bërë pluhur deri sa të bëhet një masë e bardhë. E mira është që rrahja e masës të bëhet me dorë, sepse fundi i rrahjes ndihet kur të duket se preken fije me dorën që po përzien masën. Shtohen vezët një nga një. Rrihen derisa të bëhet një masë e vetme.

 

Pastaj hidhet mielli dalëngadalë duke vazhduar përzierjen. Kujdes në hedhjen e miellit, sepse mielli i tepërt i bën të forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi është harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet rreth 15 minuta në qetësi pavarësisht se ai mund të duket i qullët. Kjo kohë mjafton që grimcat e miellit të thithin lagështirën e brumit të qullët. Pas kësaj brumit mund t’i shtohet edhe një dorë miell nëse është e nevojshme kur ai mbetet si i qullët.

 

Pjekja

Pudroset tepsija me miell dhe mbi të vendosen topat e brumit me madhësinë e grushtit të dorës. Pastaj futet tepsija në pjekje për rreth 40 minuta në 170°C deri sa të formojë pak kore (jo të skuqet). Nxirret tepsija dhe lihet të ftohet me qëllim që ballokumet të shkëputen lehtësisht.

 

Ju bëftë mirë… dhe gëzuar!

VIDEO/ Puthje në buzë mes dy banoreve në Big Brother, ndizet rrjeti

Pas rikthimit në shtëpinë e Big Brother të Gresës, ka ndodhur edhe puthja e parë ndërmjet dy banoreve.   Nga emocionet teksa shkoi për ta pritur,...

Xhoni dhe Diola duhet të lidhen? Ja pse po thuhet se e gjitha është me skenar

Xhonatani kishte biletë vajtje-ardhje. Ai u rikthye në shtëpi.Nuk kaloi as një orë nga eliminimi dhe Xhoni u rikthye sërish në shtëpi.   Bileta e tij,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

VIDEO/ Puthje në buzë mes dy banoreve në Big Brother, ndizet rrjeti

Pas rikthimit në shtëpinë e Big Brother të Gresës,...

Dhëndri kapet mat në ditën e dasmës duke parë ndeshjen e skuadrës së preferuar

Kjo do të thotë të jesh besnik ndaj ekipit...

E do Amosin? Dea Mishel: E kuptova kur më puthi që ai s’më pëlqen…

Marrëdhënia e komplikuar mes Deas dhe Amosit ka konfuzuar...