Edhè n’Shkoder pat me t’ hî, Me u bâ krajl aj mbi Shqypní:

Qi m’ i a ndalun aty hovin:
Si zanát pushken qi e ká,
Edhè n’Shkoder pat me t’ hî,
Me u bâ krajl aj mbi Shqypní:

Perse Shkodra, t’u ngjatët jeta!
Po isht kryet e Shqyptarís.
Per jetë t’ ande, lala Mbret,
A hiq dorë ti prej Shqypnijet,

A se ndryshe çoe nji ushtrí,
Qi t’ i bjerë Malit te Zí;
Pse kshtû gjallë ma nuk u rrnueka!
Ka ndêjë Mbreti edhè e ká ndie,
E ká ndie edhè âsht idhnue:

Çon e thrret qat Dervish Pashen:
Pa ndigjo, ti Dervish Pashë:
Ká ardhë puna tuj u trashë,
Tuj u trshë e t’ u perzí:

Pse qaj Knjazi i Malit t’ Zí
Ka çue m’ kâmë, po thonë, nji ushtrí,
Edhè dalë ká në Shqypní,
Ká mârrë Zetë e Podgoricë,

Me Vraninë e me Kernicë,
Edhè n’ Shkoder do me rá,
Per me e bâ t’ tane vendin Shkjá,
M’e bâ Shkjá Shkodren mizore!

Pshtielli bashke pêsdhetë taborre,
Edhè del n’ at Cernagore

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Shenjat e Horoskopit që martohen në moshë të re

Ka disa shenja që janë alergjikë ndaj martesës dhe...

“Mami, nuk ia dal dot më me babin”, nëna kujton mes lotësh fjalët e të birit 7-vjeçar

Pas 16 vjetësh martesë, në vitin 2019 Silvana vendos...