4 vjeçarja zbulon gjurmë dinosauri, vjetërsia e tyre do u habisë

Një nga zbulimet me te medha britanike në dekaden e fundit eshte nje gjurme dinosauri e zbuluar nga 4 vjeçarja Lily Wilder.

Shkencetaret besojne se gjurma e gjetur ne gjirin Bendricks të Uellsit mund te jete rreth 220 milion vjeçare.

Nuk dihet ende me saktesi se çfarë dinosauri ka lene ato lloj gjurmesh por supozohet se ka pasur nje gjatesi trupi prej 75 centimetra dhe 10 centimetra gjatesine e kembes.

Ata thone se kjo gjurme mund te na beje te kuptojme me mire dhe menyren se si kanë ecur krijesat prehistorike. / Shqiperia Ime

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img