Dalin të dhënat, ja kush janë profesionet me pagën më të lartë në Shqipëri

Ndërkaq të ardhurat janë arsyeja kryesore që i shtyn të rinjtë të përzgjedhin degën se ku duan të diplomohen.

Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se pagat më të larta janë në sektorin financiar, që korrespondon edhe me numrin më të lartë të të diplomuarve.

Në aktivitetet financiare paga mesatare është 107.702 lekë. Sektori i dytë me pagën mesatare më të lartë është teknologjia e informacionit me rreth 80 mijë lekë, pasuar nga administrata me një pagë mesatare prej 63 mijë lekësh.

Sipas INSTAT-it, paga mesatare më e ulët është në sektorin e bujqësisë me rreth 37 mijë lekë, pasuar nga tregtia e transporti me një pagë mesatare rreth 39 mijë lekë në muaj.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...