E trishte! Ndahet nga jeta aktori shqiptar, rolet e shumta dhe …

234

Ndahet nga jeta aktori i Kosoves, Adem Mikullovci. Ai lindi në vitin 1939 në Vushtrri, Kosovë dhe bën pjesë në plejadën e aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor i Kosovës( tashmë Teatrit Kombëtar i Kosovës ).

 

Pas ndërprerjes së studimeve në Akademinë për Teatër dhe Film në Beograd në vitin 1968 kthehet në Prishtinë dhe fillon punën në teatër.

 

Prej atij viti(1968) e deri në korrik të vitit 1990, Adem Mikullovci bëri një karierë me 45 role kryesore si dhe rreth 70 role të dyta në shfaqje teatrore. Rolet më të dalluara i realizoi në shfaqjet: “Duke pritur Godonë”,”Po shkoj për gjah”, “Njeriu që pa vdekjen me sy”, “Dashuria”, “Hotel Kashta” me rekord shikueshmërie(nganjëherë me nga dy shfaqje në ditë), “Fundi i botës”, “Miza në vesh”, “Erveheja” etj. Mikullovci gjithashtu ishte regjisor i disa shfaqjeve në teatër, si: “Pas vdekjës”(Çajupi), “Mosha e bardhë”(D.Agolli), “Dan Shejtani”, “Engjulli i stacionit”, monodrama “Bihorasit”(dramatizim i veprës së autorit Q.Sijariq), “Ti mos u përziej”, komedia “Shtrati”, stend up komedia “Përgjuesi” etj.

 

Krijimtaria – Filmografia

Proka (1984)-aktrim Kur pranvera vonohet (1980)-aktrim Era dhe Lisi (1979)-aktrim Sul mi i kuq (1974)-aktrim Kad sam bio vojnik (1969)-aktrim Vakti e han kashten I (2009)-aktrim Crveni udar (1974)-aktrim TV produksioni Kafeneja jonë- (2004 – 2013) (serial hunoristik)-aktrim Oda e Junikut-(film televiziv)-Regji/aktrim Duke pritur Godon (1977)dramë-aktrim

 

Ditari i Lec pazhecit (1975)(komedi)-aktrim Qesh e ngjesh (1982)(humor) Gëzuar viti i ri (1976) Burleska(komedi). Qka Ka Shpija (2014-aktiv aktrim. Videoproduksioni Mahmutovitët dhe Rexhepovitët Vjeshtë e zymtë e profesor Nexhatit Kur do të kthehet Remziu Katunar e shehërli Mëhalla jonë QëndresaSadri Llapjani Tëgjithë me ne, (2000) Mësuesi Një pallto për babain tim në burg Një buqet buzqeshje Të gjithë me ne, (2000)

Lexo edhe:   Gjeti në rrugë portofolin plot me para, vajza shqiptare habit me çfarë bën me to...

 

Kariera politike

Në vitin 1990 ai ishte në mesin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës të cilët shpallën Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut.

 

Mikullovci hyri sërish në politikë kur u bashkua me Vetëvendosjen në maj të vitit 2017. Në zgjedhjet parlamentare të atij viti ai u zgjodh deputet në Kuvendin e Kosovës.