E frikshme/ Stuhia e fuqishme ‘Ciara’ shumë pranë Shqipërinë, mbërrin në Sardenjë të Italisë dhe…

202

“Ciara” po shkakton shumë dëme në Evropë. Ajo tashmë është shumë afër Shqipërisë pasi ka mbërritur në Itali.

- PUBLICITET -

Mësohet se qindra fluturime dhe udhëtime me tren janë anuluar në Evropën veri-perëndimore midis të dielës dhe të hënës për shkak të erërave të forta të stuhisë Ciara që la Britaninë dhe po përhapet me shpejtësi nëpër kontinet.

Mijëra shtëpi në Irlandë, Britani e Madhe dhe Francë janë përmbytur, teksa rra ka prekur majat midis 130 dhe 160 kilometra në orë në Francë dhe Gjermani, teksa pritet që të shkojë deri në 200 kilometra në orë.

Transporti u ndalua në të gjithë vendin me aeroplanët, trenat dhe tragetet që u anuluan ose u vonuan pasi Ciara solli shi të rrëmbyeshëm dhe erëra uragani. Shpejtësia më e lartë e erës së regjistruar ishte 150 kilometra në orë në fshatin veriperëndimor Uells të Aberdaron.

Kompanitë hekurudhore u kërkuan udhëtarëve të mos udhëtonin për një kohë të shkurtër dhe të kufizojnë shpejtësinë në lëvizje. Shërbimet e trageteve të kanalit midis Dover dhe portit francez të Calais rifilluan këtë mëngjes pasi u ndaluan të Dielën.

Në Gjermani, shërbimet hekurudhore të linjës kryesore janë pezulluar.

- PUBLICITET -