Nuk ecte, por u bë boksier/ Historia prekëse e 25-vjeçarit nga Pogradeci që s’u dorëzua kurrë

214

Quhet Ajet, është 25 vjeç nga Mokra e Pogradecit. Historia e tij nuk është vetëm e veçantë por mbi të gjitha është frymëzuese dhe shpresëdhënëse.

Ai lindi me probleme sa që doktorët i komunikuan familjes se nuk do mund të ecte kurrë, megjithatë kur ai ishte 13 vjeç gjithçka ndryshoi dhe sot stërvitet dhe bokson duke kaluar çdo vështirësi për ta shkruar vetë historinë e tij.

“Kur unë linda mjekët i komunikuan familjes sime se do mund të ecja kurrë, megjithatë rastësisht babai im mësoi se në Korçë ishte një doktor që mund të më ndihmonte. E takuam dhe nisëm fizioterapinë intensive e ne moshën 13 vjeçare hodha hapat e parë. Ishte e mrekullueshme, nuk më besohej. Më pas njoha dy miq të cilët më hapën dyert e palestrës së tyre dhe aty stërvitem çdo ditë. Kam zhvilluar edhe ndeshje boksi. Unë jam i martuar me Xhulianën e cila ashtu si unë është nga Mokra, ajo nuk flet por ka ditur të më qëndrojë pranë”, shprehet Ajeti.

Me biçikletën e tij pasi përshëndetet me bashkëshorten niset drejt palestrës ku i kanë hapur dyert për tu stërvitur e për të mbajtur muskujt në aktivitet ashtu siç duhet. Ajeti nuk u dorëzua, nuk e bëri as kur doktorët i thanë se nuk do ecte kurrë. Ai vetë e quan mrekulli por për ne që nuk e njohim atë betejë është padyshim prova e forcës se njeriu nëse ka vullnet e mbi të gjitha besim mund të thyej çdo ligj, çdo forcë e çdo pengesë.

Marrë nga Top Channel