Dhurata per shkodranet kete Krishtlindje…

562

Nje dhurate per shkodranet ne festen e Krishtlindjes vjen ky roman i autorit Gjergj Kola,”Krishtlindje ne Golgota”.

Shkodrani i cili punon dhe jeton ne Vjene te Austrise, me mendje dhe zemer tek shkodra e tij e dashur, nuk i harron shkodranet duke i dhuruar kete roman i cili te perpin ne cdo rresht te tij.

Nje histori e vertete ku flet per ngjarje dhe personazhe reale, te marra nga rrefime te verteta nga te mbijetuarit e kampit shfaroses te Tepelenes.

Ngjarjet flasin per 20 oret e Krishtlindjes ku dy personazhet mbijetojne nen ate kohe te erret te komunizmit.

Nje histori Krishtlindje, por qe i sherben shume brezave te rinj, per te kuptuar te kaluaren dhe realitetin e sotem.

Tepelena ka shume lende dhe kujtime per te krijuar dhe prodhuar histori te vertete, per te percjelle te verteten pa i shtremberuar asnje fjale.

E ne fakt, mes gjithe vuajtjes qe pershkruhet dhe qe realisht eshte jetuar ne ate kamp internimi, autori vendos nje ” Love story” ku ai vete shprehet per lexuesin:

“Kjo histori ka kaq shumë dhimbje të jashtzakonshme
mrendë, saqë sikurtë mos kisha ndërtue nji “love story“
plot poezi e dlirësi në mes të saj, për me e mbâjtë gjallë
nga fillimi deri në mbârim, askush nuk do kishte mujtë
me e lexue deri në fund.” Autori, Vjene 2019

Kjo eshte vertete nje dhurate e bukur per shkodranet, dhe jo vetem, per te gjithe shqiptaret. Nje roman real dhe plot vlera “Krishtlindje ne Golgota”…