”The Guardian”: Shqipëria vend i çuditshëm, antik dhe i mrekullueshëm

Tri fjalët përshkruese për Shqipërinë në gazeten e njohur britanike ”The Guardian” ishin: I çuditshëm, antik dhe i mrekullueshëm

Gazeta më e madhe britanike ka shkruar ”The Guardian” ka shkruar se Shqipëria, një vend vërtet i admirueshëm dhe padyshim për t’u vizituar.

Shqipëria mund të jetë një nga desitnacionet turistike, të cilat nuk mund t’i keni vizituar. Ka shumë për të zbuluar ndërmjet kryqëzimeve kulturore të një vendi që ju siguron një aventurë të vërtetë”, shkruan Fiona Dunlop për gazetën e njohur britanike ”The Guardian”.

Në reportazhin ajo tregon rrugëtimin nëpër Shqipëri duke vendosur titullin: “Në shtegun e të papriturës-një udhëtim tokësor nëpër Shqipëri”.

“Më në fund ia dolëm të mbërrinim në vendin e bukurisë të rajonit, Syri i Kaltër, i cili ndodhet në një luginë të gjelbër. Këtu, ndodhej një burim që dilte nga një shkëmb karstik dhe derdhej në liqenin e tij me çdo variant të mundshëm të smeraldit,” shkruan ”The Guardian”.

Image result for shqiperia vend turistik”

Po ashtu, ky artikull vënë në pahë edhe tolerancen fetare në shqipëri, si popull multietink dhe me harmoni ndër fetare.

“Berati ishte aty ku ne kuptuam se si Krishtërimi, Islamizmi, Bektashizmi dhe Judaizmi kanë bashkëjetuar në harmoni për shekuj me radhë në Shqipëri. Kjo tolerancë u ilustrua nga xhamia e sulltanit të shekullit XV, ende në përdorim, një xhami sufi, një muze i vogël hebre dhe një katedrale madhështore ortodokse,”

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...