Njihuni me nenen Shqiptare e cila nuk pushon se punuari dhe eshte plot 105 vjec

Fana Naci është emri i gruas shqiptare, e cila është plot 105 vjeçe. Fana ka lindur në 9 Maj të vitit 1914, kurse në vitin 1942 ajo është martuar.

Nga martesa e saj ajo pati 9 fëmijë. Edhe pse është 105 vjeçe, ajo është mjaft e fuqishme fizikisht dhe shëndetshme.

Ajo thotë se ka përdorur një dietë ushqimore strikte dhe është marrë rregullisht me aktivitet fizik. Fana merret për ditë me punët e shtëpisë dhe kujdeset për lulet.

Ende në këtë moshë, ajo vazhdon të punojë me shtiza për të bërë çorape. Ajo tregon edhe histori nga e kaluara:

Kur ishte Italia, vinin ushtarët këtu, se ushtria ishte afër. Vinin kërkonin vezë. Kishin vajtur tek një fukara ush. tarët conin rrobat për t’i larë dhe kërkuar vezë.’’

Kurse ishte vajzë e re kishte bërë shumë punë të ndryshme në bujqësi, por më pas u bë rrobaqepëse deri sa doli në pension. Fana ka shkuar edhe dy herë në Amerikë të vajzat e saj. Herën e fundit që shkoi ishte 98 vjeçe

“Burrin e kam gënjyer sa të duash”, Shpresa i tregon të gjitha: I thoja jam në mbledhje kur…

Ato janë një grup shoqesh të cilat i gjenden gjithnjë pranë njëra-tjetrës. Mes monotonisë dhe vështirësive të jetës ato kanë kuptuar se tashmë mund...

Ori Nebiaj është deputete tani, Arjan Konomi: Ti je e ndershme, e di që do të…

Ori Nebijaj mbylli eksperiencën e saj në “Përputhen” dhe tanimë do ta shohim deputete në parlament.   “Është hera ime e parë në jetë që lë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Ndahen 24 ditë pas dasmës, arsyeja e këtij çifti do u lërë pa fjalë…

Për Adrianon flitet sërish. Ish-ylli i Interit është ndarë...

Rrëfime rrëqethëse/ Vajzat shqiptare po martohen për para, ja si po funksionon ky biznes

“Piranjat” në Abc të moderuar nga Arilena Ara dhe...

(Video) Artistja shqiptare habit me rrëfimin: E kam blerë tokën ku do varrosem dhe …

Piktorja e njohur, Zake Prelvukaj, pas nje kohe te...