Foto/ Tërmeti i së martës lëvizi tokën me 10 cm

Tërmeti 6.4 ballë që goditi Shqipërinë mëngjesin e së martës, la pas dhjetëra viktima, qindra të plagosur, ndërsa grupet e kërkim shpëtimit po vijojnë punën për nxjerrjen e personave nga rrënojat.

 

Ndërkohë, sipas ANSA-s lëkundjet e tërmetit kanë ngritur tokën me rreth 10 centimetra afër qytetit të Durrësit.

 

Imazhet janë marrë nga radari tek satelitët Sentinel-1 të programit Evropian Kopernikus të Agenzia Spazia, Evropa (Esa) dhe Komisioni Evropian, analizuar nga sizmologët e Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (Ingv).

 

Radari i hapjes sintetike (Sar) lejoi të matë deformimin e tokës, siç ndodhi për tërmetet e vitit 2009 në L’Aquila, 2012 në Emilia Romagna dhe 2013 në Lunigiana.

 

Deformimi i që territori Shqiptarë ka pësuar nga tërmeti, u mat nga platforma në internet Geohazard-tep, e zhvilluar nga ESA, duke përdorur një palë imazhe radar të marra nga satelitët Sentinel-1 nga i njëjti vend, para dhe pas tërmetit./ Opinion.al

 

TE TJERA