Parashikimi i sinoptikanëve: Gëzohuni me vjeshtën, ja ç’dimër na pret

448

Vjeshta është duke u larguar, por temperaturat vijojnë të jenë të larta. Po shkojmë drejt fundit të tetorit dhe në vendin tonë ka ende pushues, të cilët i gëzohen motit të ngrohtë në breg të detit.

 

Sipas parashikimeve të sinoptikanëve, ky dimër pritet të jetë më i ftohtë nga vitet e tjera. Kontinenti Europian pritet të mbizotërohet nga moti i ftohtë, i cili pritet të zbresë deri në
Ballkan.

 

Meteorologu i njohur Jason Nichols thotë:

 

Gjatë këtij dimri pritet të ketë stuhi, por ato nuk pritet të jenë aq të theksuara sa vitin e kaluar,”

Sipas meteorologëve të AccuWeather, stuhitë e shpeshta nuk priten të përfshijnë detin Adriatik. Gjithmonë sipas parashikimeve, ky vit pritet të jetë i mbushur me dëborë dhe reshje të dendura shiu në të gjithë rajonin e Ballkanit.