BJESHKËT E NAMUNA NË MAL TË ZI DHE SYRI I SKAFKAÇIT

Mali I Zi është një vend magjik me plot sekrete natyrore qe nuk janë zbuluar ende. Sekretet e fshehura ne pafundësinë e këtyre vendeve mund edhe t’ju çojnë ne ëndrrat me te çuditshme. Malet, njerëzit, burimet, përrenjtë, lumenjtë, liqenet, shpellat dhe kështjellat. Gjithçka në ketë vend ka historinë e vet.

Ujërat janë histori e veçante ne Malit te Zi. Në shume zona ka burime, përrenj dhe lumenj që vije nga të gjitha anët.

Zona Plave-Guci është e pasur me burime uji, midis tyre veçohet bukuria e Syri i Skafkaçit, I fshehur shume afër kufirit me Shqipërinë në Vuthaj (Vusanje). Edhe pse kjo pjese i përket Malit te Zi, në ketë zone shumica flasin gjuhen Shqipe.

Rruga për tek Syrin e Skafkaçit është shume e lehte, mund te behet ne këmbe për ato pëlqejnë ecjet në mal ose dhe me çdo makinë.

Një rruge krejtësisht e asfaltuar por shumë ngushte dhe me shume kthesa. Në të mbërritur në Vuthaj (Vusanje) mund të gjeni parking të bollshëm si dhe kampe për makinat.
Syri i Skafkaçit nuk është një burim i zakonshëm, i rrethuar nga te gjitha anët me pyje, ai buron ne një lartësi rreth 1000m mbi nivelin e detit.

 

Jo vetëm madhësia e tij prej 30 metrash e bën ketë vend magjik kaq të veçante por dhe temperature e ujit që në pranverë arrin deri ne 5°c. Syri i Kafkaçit arrin deri në 8 metra i thelle, dhe përmes ujit të kristalte mund te shihet qartë shkëmbi në fundin e tij.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...