Mediat holandeze: “Presidenti” i Çamërisë kishte miliona euro borxhe

225

Një shqiptar raportohet të jetë vrarë në Holandë. Mediat vendase shkruajnë se bëhet fjalë për Festim Laton, i cili ishte vetëshpallur President i Republikës së Çamërisë. Mediat holandeze shkruajnë se njeriu i lindur në Shqipëri ishte pas një “ushtrie” kreditorësh. Festim Lato u raportua i humbur nga familja e tij javën e kaluar.

 

Trupi i tij u gjet në rrugë në Nijmegen të shtunën pasdite, ndërsa policia po heton për të zbardhur. Vitet e fundit, Lato ka qëndruar në një shtëpi të largët në Afferden, në Betuwe. Në ndërtesën ku jetonte ai, valëviteshin krahas flamurit të Holandës edhe flamuri i Shqipërisë. Mediat lokale shkruajnë se ai e kishte shpallur kohët e fundit veten si President i krahinës së Çamërisë, një zonë midis Shqipërisë dhe Greqisë.

 

Njerëz të afërt të tij thonë për mediat se Lato kishte borxhe tek kompani dhe individë privatë në shumën e miliona eurove.

 

LAJMI NË HOLANDË:

“Njeriu që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseweg në Nijmegen është ndoshta viktimë e një projektligji. Bëhet fjalë për Festim Lato, burime thonë për Omroep Gelderland. Njeriu i lindur në Shqipëri kishte një ushtri kreditorësh pas tij.

 

Person i që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseëeg në Nijmegen është Festim Lato, i lindur në Shqipëri pas të cilit ishin vendosur një ushtri kreditorësh.

 

Policia njoftoi më herët se kishte marrë informacione lidhur me ngjarjen. Lato u raportua si i humbur javën e kaluar. Trupi i tij u gjet në rrugë të shtunën pasdite. Në vitet e fundit, Lato ka jetuar në Betue.

 

Ai ishte shpallur president i Çamërisë, një rajon i cili po lufton për pavarësi në kufi mes Shqipërisë dhe Greqisë.

 

Sipas njerëzve në zonën e tij Lato kishte borxhe me kompani dhe indivdidë që shkonin deri në miliona euro

 

“Ai solli shumë para në të holla përtej kufirit me Shqipërinë”, thotë diplomati Jeroen Zandberg.

 

Zandberg shprehet i tronditur nga vdekja e tij.

“Ishte një njeri i qetë. Ai ka bërë biznes me sipërmarrësit të cilët nuk paguajnë TVSH. Si rezultat, ai bëri një numër marrëveshjesh të fshehura. Kompanitë dhe qeveritë e mëdha, ndër të tjera, thuhet se i huazuan atij shuma të mëdha parash dhe kurrë nuk e panë atë përsëri”, thotë Zandberg.

 

Lato thuhet se u deklarua falimentuar në prill nga Gjykata në Zutphen. Vdekja e tij raportohet edhe nga mediat në Shqipëri . Si një president i vetëshpallur, Lato rregullisht kishte shfaqje publike.

 

Përveçse ishte president, Lato ishte gjithashtu trajner i kombëtares së futbollit të Çamërisë. Në 2017, ajo skuadër në Hagë fitoi finalen e turneut për Kupën Botërore të UNPO, një turne për vendet dhe rajonet e panjohura”.