SHKODËR, PROJEKT 400 MIJË EURO PËR LIQENIN

Është organizuar Ëorkshopi në kuader të projektit “Liqeni i Shkodrës, fshatrat Shirokë e Zogaj,

Sistemet e Ujësjellësit dhe të Ujërave të Zeza dhe Menaxhimi i Mbetjeve: Studim Fizibiliteti dhe Vlerësim i Ndikimit Mjedisor dhe Social”.

Projekti me vlerë prej 400.000 EUR dhe me kohëzgjatje prej 9 muajsh, financohet nga dhe zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, në bashkëpunim me bashkinë Shkodër.

Për liqenin e Shkodrës do të përgatiten një studim fizibiliteti, projekti teknik dhe vlerësimi i ndikimit mjedisor dhe social për rrjetin e infrastrukturës së ujësjellesit, ujërave të zeza dhe menaxhimit të mbetjeve për fshatrat Shirokë, Zogaj dhe lagjen e romëve tek Ura e vjetër e Bunës

Qëllimi është që në fund të muajit shtator 2019, të jetë gati i gjithë dokumentacionin teknik për të siguruar financimin nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Asistenca teknike e vënë në dispozicion ishte e nevojshme për të maksimizuar potencialin e Liqenit të Shkodrës dhe te zonave rreth tij dhe

për të përgatitur projektin e investimit që do të mundesojë zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik duke mbrojtur burimet natyrore te zones dhe duke promovuar traditat dhe trashëgiminë historike e kulturore të këtij territori.

“Ish-gruaja më mori shtëpinë, me kapi mat duke…” Historia e dhimbshme e divorcit të Gent Pjetrit

Intervista e tij pas një mungesë disa vjeçare në ekran, shoqëruar me një rrëfim prekës bëri jo pak bujë mediatike.   Gentjan Pjetri, ose ndryshe i...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në emisionin “Ballkan” në Abc të gazetares Linda Karadaku, amanetet e heroit tonë, i cili luftoi...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...