Kush ishte Mërkur Bozgo, aktori i 130 roleve

Kush është Mërkur Bozgo?

Mërkur Bozgo ishte një aktor shqiptar, i cili ka lindur në 24 Mars të vitit 1937, në qytetin e Gjirokastrës. Në vitin 1961 përfundon studimet e larta në Degën Gjuhë-Letërsi në Universitetin e Tiranës dhe prej këtij viti fillon punën në Estradën e Tiranës deri në vitin 1968.

Pas këtij viti për 7-të vjet punon në Televizion dhe që prej vitit 1975 punon si aktor në teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar).

Në vitin 1994 del në pension. Në kinematografi roli i tij i parë do të jetë në kinokomedinë televizive “Estrada në ekran” në vitin 1968. Roli mi i fundit i aktorit Mërkur Bozgo do jetë ai i hoxhës në filmin “Gjoleka, djali i Abazit” në vitin 2005 perkrah Enxhi Agushi.

Disa filma shqiptarë ku ka interpretuar:

Në fillim të verës(1975), Punëtori që shënon me shenjë arkën me barut

Emblema e dikurëshme(1979), Drejtori i muzeut

Agimet e stinës së madhe(1981), z. Ali

Tela për violinë(1987), Andoni

Stolat në park(1988), Drejtori

Bolero(1997), Klienti i Evelines

Gjoleka, djali i Abazit(2006), Hoxha

Seriliali televiziv Komuna e Parisit Xha Rakua

Bela TV Serial (2011) Babai

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...