Kujtova se binte shi, ata ishin lotët e mi

Nga Bledi Mane

Qante mbreme Monika dhe mes loteve tregonte se edhe dy femijet e tjere me te rritur, ne Angli i kishte çuar per studime. Mbreme teksa Monika qante, une ulerisja pse ata gazetare nuk e pyesnin se ku i gjen 150 mije paund anglezë familja Meta.

150 mije paund qe arsimohen çdo vit 3 femijet e tyre jashte Shqiperise. Me paratë e krimit arsimohen femijet e në këtë mesele edhe dy femijet e tyre te rritur elaborojne mekatet. Ata dy femije duhet te pyesin dy prinderit e tyre.

Nexhmije Hoxha eshte nje e ve dibrane 98 vjeçe. Ish gruaja e diktatorit komunist pas permbysjes paqesore te regjimit, jeton e vetme te Pularia e Laprakës.

Mbi dhe nën lëkurën e saj, jane gdhendur mëkatet dhe kri.met mo.nstruoze qe i shkaktuan Shqiperise per 46 vite rresht. Vra.sje, tort.ura, internime, linçime, push.katime, poshterime individuale dhe kolektive lenduan dhe desh çuan ne tjetersim nje popull te tere.

Nexhmije Hoxha eshte ende e gjalle si ku.fome e pakallur por deri me tani, askush, asnje indvid shqiptar nuk u ha.kmorr kunder saj. Jo vetem shoqja Nexhmije por edhe tre femijet e saj, niper e mbesa e te tjere te afert, jetojne te qete ne paqe jo me veten por me njerezit qe i rrethojne. Kurkush dhe kurkund nuk i kercenoi e as nuk ua rrezikoi jeten pinjolleve te diktatorit gja.katar Enver Hoxha…

Mbreme direkt ne televizionin Top Channel, nje tjeter dibrane qante e uleriste. Qurravitej se e kishin ker.cenuar atë dhe vajzen e saj te vogel. Madje per ta mbrojtur, vajzen e vogel e kishte larguar nga republika e rrezi.kshme ku burri i saj eshte president dhe e kishte çuar te studione ne nje kolegj privat ne Londer. Qante mbreme Monika dhe mes loteve tregonte se edhe dy femijet e tjere me te rritur, ne Angli i kishte çuar per studime. Gazetaret e ftuar ne studio u preken.

Lotonte Monika, pezmatohej Eni Vasili, hidhero.heshin edhe dy Mentorët: ai Nazarko, ai Kikia. Ndersa Anila Basha gulçonte nga des.hperimi sesi zonja e pare e Shqiperise po shfaqte hapur frike.n e kerce.nimeve.
Te kerce.nosh Moniken e Ilir Metes eshte fyerje. Eshte fyerje ndaj karakterit njerezor shqiptar.

Eshte fyerje edhe per vetë shpagimin. Kushdo ne kete vend ka 25 vjet qe ua njeh me dhembe e me dhemballe mekatet çiftit presidencial. Keta te dy nuk i ka kerce.nuar e nuk do i kerc.enoje askush me fjale e me vepra edhe kur u vodh floriri ne Krrabe, edhe kur u vra.ne 4 protestues ne vitin 2011, edhe kur kane bur.gosur kundershtaret politike.

Une personalisht i njoh te dy, edhe Monen edhe Liken. I njoh dhe ua njoh biznesmenet dhe kriminelet qe mbajne ne presidencë dhe ne parti. Çiftin Meta nuk e kercenon askush jo sepse kane frike por kerc.enimi me i mire i shqiptareve eshte me votë. Votat tona i kane nxjerre ne opozite dhe votat tona do i nxjerrin ne pension permanent iliret, moniket, petritet, edët, berishët, bashët.

Mbreme teksa Monika qante, une ulerisja pse ata gazetare nuk e pyesnin se ku i gjen 150 mije paund anglezë familja Meta. 150 mije paund qe arsimohen çdo vit 3 femijet e tyre jashte Shqiperise. Me paratë e kri.mit arsimohen femijet e në këtë mesele edhe dy femijet e tyre te rritur elaborojne mekatet. Ata dy femije duhet te pyesin dy prinderit e tyre:

-Babi, mami ku i gjeni l lekët per te na arsimuar ne?

Arsimimi yne paska njolla kri.mi!…

Nexhmije Hoxha dhe burri i saj vra.në dhe masa.kruan 24 mije shqiptarë dhe askush nuk i ker.cenoi.

Ilir Meta vetëm 4 ka vra.re deri tani.

Kush beson ne kercenimet ndaj Monës le të ngujohet te Fakulteti Juridik.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...